Vízre szállnak a balatoni polgárőrök

2008. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegy kilométer rapsichálót szedtek ki tavaly a Balatonból a halőrök és a vízi rendőrök, emellett számos olyan illegális kellékre bukkantak, amelyek egyértelműen orvhalászatra utaltak. Egy érvényben lévő szerződés szerint 2015-ig egyedül a Balatoni Halászati Zrt.-nek van halászati joga a területen. Így mindenki más jogosulatlanul veti ki hálóját a tóban, és törvénytelenül használ olyan eszközöket, amelyek kizárólag halászatnál alkalmazhatók.
A szabályok ellenére mégis évről évre jelentős kárt okoznak a rapsicok. Ennek megakadályozása érdekében a siófoki székhelyű halgazdaság és a Balatoni Vízi Rendőrség közös razziatervet állít össze – áll a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóközleményében.
Jelenleg a legízletesebb és ezért a legkeresettebb balatoni halra, a süllőre fajlagos fogási tilalom van érvényben. Ezért a vízi rendészet és a gazdaság szakemberei a közös ellenőrzéseik alkalmával elsősorban azokat a horgászokat kívánják távol tartani, akik e halra szeretnének menni.
– Nemcsak a tó fenekére leeresztett több száz méteres hálóval fogják az illetéktelenek a halakat, hanem szívesen alkalmazzák az úgynevezett pottyantós módszert is a Balatonnál. Egy zsinórra, amelyet ólomsúly húz a meder aljára, több horgot fűznek fel, majd a damil víz feletti részére egy parafa dugót helyeznek kapásjelzőnek – avatott be a legegyszerűbb rapsictechnikába a halgazdaság vagyonvédelmi vezetője. Vörös Sándor, aki tizenkét balatoni és két kis-balatoni halőrrel őrzi az állományt, évi több tíz millió forintra becsüli – mások több száz millióra taksálják – az ellopott hal értékét.
Most azonban nemcsak a rendőrök ajánlották fel segítségüket a halgazdaságnak, hanem a horgászegyesületek is, amelyek a tó kirablásának megakadályozása érdekében vízi polgárőrség létrehozását kezdeményezik. A szervezet a közeljövőben alakul meg, s ezt követően kezdik meg a munkát, a járőrözést.
A süllőfogási korlátozást május 2-án oldják fel, utána pedig pontyhorgászati tilalom lép életbe a Balatonnál. Ezért a vízi rendészet járőrhajósai, a halőrök és a vízi polgárőrök közös akcióira nemcsak áprilisban, hanem májusban is számíthatnak a rapsicok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.