A gyógyulás szolgálatában

V. Majzik Mária Emberré válni kell című kerámia domborműegyüttesével gazdagodott a Debreceni Egyetem onkológiai tanszéke. A monumentális alkotás a művészet gyógyító erejét hirdető nemzetközi orvoslási irányvonal szellemében kapott helyet a földszint és az első emelet közötti falakon. A művet Jókai Anna író és Paragh György, az egyetem orvoscentrumának elnöke kedden avatta fel bensőséges ünnepségen.

2008. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emberré válni kell című műalkotás az élet és halál, az emberi sors kiteljesedő és örök, változó törvényszerűségét ábrázolja olyan szimbólumok segítségével, mint a négy őselem – a Víz, a Föld, a Tűz és a Levegő –, a Sors asszonyai, a zodiákus jelképek, az emberpár vagy az Életkerék. A domborműegyüttes különlegességét növeli az életvonalakat jelképező hét-hét fémhuzal, amelyek az Életkerékből indulva vezetnek el az életet jelképező emberpárhoz, valamint a fordított Pietához. A szakrális téma nem viszi el az alkotót sem az édeskés giccs, sem a kiüresedett absztrakt felé. Mindvégig mértéket tart, ugyanakkor szokatlan megoldásaival világosan megfogalmazza a szenvedőknek szánt üzenetet: a halál pillanata újjászületés, a születés pedig átmeneti távozás egy magasabb szférából – fogalmazott Jókai Anna. Az írónő emlékeztetett: V. Majzik Mária, aki a budakeszi Himnusz-emlékművel és számos templomban, egyházi intézményben látható alkotásával tett bizonyságot keresztény hite mellett, az Emberré válni kell című alkotással is világossá tette, az életnek van értelme, a szenvedésben ott a felemelkedés, a tragédiában a vigasz. Erre utal az idős, megtört emberpárt összefonó lombokból a magasba emelkedő madár gyönyörű szimbóluma a kompozíció középpontjában. A fiatal és boldog pár fölötti halott madár pedig éppen ellenkezőleg: a mulandóság hatalmára figyelmeztet.
Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke a műalkotás onkológiai klinikán történt elhelyezése kapcsán elmondta, nemzetközi tapasztalatok szerint a környezetnek meghatározó szerepe van a gyógyulásban. Klinikai kutatások és betegektől kapott visszajelzések szerint a világos, tágas terek és a megnyugtató, kellemes környezet csökkenti a hospitalizáció, a kórházi tartózkodás, a kezelések, beavatkozások okozta stressz hatást, s egyúttal jelentősen lerövidítheti a gyógyulás idejét. Erre a felismerésére az utóbbi években egy olyan gyógyítási szemlélet épült fel, ami tudatosan használja a pozitív környezeti elemeket, hatásukat a kezelés részének tekinti, ezt a szemléletet kívánja meghonosítani a csaknem félezer éves múltra visszatekintő Debreceni Egyetem gyógyító intézménye is – hangsúlyozta az elnök.
A Debreceni Egyetem négy és fél évszázados, megszakítás nélküli múltjával ma az ország legrégebben, ugyanabban a városban működő felsőoktatási intézménye. Mintegy 30 ezer hallgatójával, több mint 1400 oktatójával egyik legnagyobb felsőoktatási intézményünknek számít, 15 karával és 23 doktori iskolájával pedig kétségtelenül a legszélesebb képzési és kutatási kínálatot nyújtja.
Az oktatómunka és különösen a kutatómunka minőségét jelzi, hogy az oktatók csaknem kétharmada tudományos fokozattal rendelkezik, köztük 26 professzor a Magyar Tudományos Akadémia rendes vagy levelező tagja.
Ez a kiemelkedő szellemi központ, hatalmas oktatási és K+F kapacitásával egyre jelentősebb hatással van a régió gazdasági és társadalmi fejlődésére, kulturális felemelkedésére, egyre nagyobb figyelmet fordít a tudásalapú gazdaság és társadalom igényeinek minél hatékonyabb kiszolgálására, a regionális tudásközpont szerepkörének betöltésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.