Az iskola harctere, a lövészárok mélye

2008. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmozdította a televízió képernyője elől Kaposvár apraját-nagyját a Gyermek- és Ifjúsági Színházak IV. Biennáléja; telt házas előadások örvendeztették meg egy héten át a Kaposvárott vendégeskedő társulatok tagjait és a kétévenkénti biennálét életre hívó ASSITEJ (Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szövetség) magyar központjának munkatársait. A Csiky Gergely Színházban, a teátrum stúdiójában, próbatermében, valamint a somogyi megyeszékhely további három játszóhelyén több mint harminc produkciót láthattak a gyermek- és ifjúkorú nézők.
– A műfaji és a színházról való gondolkodás sokféleségétől, a tradicionális színjátszás határainak kitágulását jelző kitűnő előadásoktól és a generációk, a színészek és színészjelöltek találkozásától lett sikeres az idei biennále – sommázta lapunknak az eredményhirdetés előtt a tapasztalatait a darabok válogatója, Kaposi József drámatanár, a Keleti István Művészeti Szakközépiskola igazgatója. Szerinte a különböző művészetek, a színház, a zene, a tánc, a képzőművészet és a bábjátszás kifejező eszközeinek összeolvadása volt az idei biennále egyik legfőbb erénye.
A biennále legmagasabb elismerését, az Üveghegy-díjat három kiváló produkciójáért a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház kapta. Egyik darabjuk, a Klam háborúja, amely egy tanárembernek az „iskola harcteréről, a lövészárok mélyéről” küldött üzeneteit sűríti megrázó élménnyé, különösen időszerű.
A zsűri különdíját a Stúdió K Diótörő Ferenc és nagy szalonnaháború című darabja érdemelte ki, két kisebb díjjal jutalmazták a Tintaló Társulás tagját, Badacsonyi Angélát és az Órajáték című bábmisztérium szerzőjét és előadóját, Pályi Jánost. A fesztiválzárót megelőző napon nyújtotta át Novák János, az ASSITEJ Magyar Központjának elnöke a nemzetközi szervezet kitüntető oklevelét Litvai Nellinek, számos nagy sikerű gyerekdarab dramaturgjának, a Vitéz Lászlót életre keltő Kemény Henrik bábművésznek és Gryllus Vilmos zeneszerzőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.