Az MSZP és az SZDSZ együttes népszerűsége a teljes népesség körében 15 százalékra (13+2) csökkent – derült ki a Nézőpont Intézet áprilisi felméréséből. Felvetésünkre Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője, politológus rámutatott: ezzel a rendszerváltozás utáni történelmi mélypontra jutott a kormány, igaz, holtversenyben Antall József kormányának koalíciós erőivel, hiszen az akkori MDF–FKGP– KDNP együttesen 1992 harmadik negyedévében és 1993 negyedik negyedévében ugyancsak tizenöt százalékot ért el a Szonda Ipsos adatai alapján.
Mráz Ágoston Sámuel lapunknak elmondta, a most mért adatok valóban az első ciklus adataihoz hasonlítanak, és akkor az alacsony népszerűség a kormánypártok felmorzsolódásához vezetett. – Az MDF-ben, az FKGP-ben és a KDNP-ben akkor hatalmi harcok robbantak ki, illetve az MDF mint vezető kormánypárt lényegében azóta sem tudott kitörni kis párti státusából, ahová az elvesztett népszerűség miatt került – fogalmazott Mráz, hozzátéve, hogy a Magyar Demokrata Fórum azóta sem tudta begyógyítani az akkor szerzett sebeket. A kutatásvezető politológus kitért arra is, hogy a koalíció most áll 15 százalékon, de ha az SZDSZ április 30-án valóban kilép a kormányból, akkor elmondható, hogy a kormányzásért felelős politikai tábor (MSZP) a rendszerváltozás óta soha nem volt még ennyire népszerűtlen. Mráz rámutatott arra is, hogy nem egy egyszeri alkalomról van szó, hanem tendenciáról, folyamatosan csökkenő népszerűségről.
– Egy hitelvesztési örvényről, amibe belekeveredett a kormány, és amiből nem tud kitörni, sőt amely egyre mélyebbre viszi a koalíció pártjait – értékelte a kialakult helyzetet Mráz. A Nézőpont Intézet kutatásvezető politológusa említést tett arról is, hogy az Orbán-kormánynak is voltak nehéz napjai, Torgyán Józseffel kapcsolatban is voltak botrányok, de az akkori népszerűségvesztés még csak meg sem közelíti a mostanit. A fenti grafikonunkból kiderül, hogy a Horn-kormány pártjai 1997 első negyedévében, a Bokros Lajos-féle megszorítócsomag idején voltak a legnépszerűtlenebbek (18 százalék), az Orbán-kabinetet alkotó erők (Fidesz–FKGP–MDF) népszerűsége 2000 negyedik negyedévében jutott mélypontra (23 százalék), míg a Medgyessy–Gyurcsány vezette előző kormányzati ciklus vezető pártjai 2005 második negyedévében voltak a legkevésbé kedveltek (25 százalék).
A Nézőpont Intézet friss felmérése részletesen a Heti Válasz csütörtökön megjelenő számában lesz olvasható.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok