Fizetésképtelen Neszmély önkormányzata

Miközben napokon belül adósságrendezési eljárást indíthatnak a neszmélyi önkormányzatnál, a helyi politikai élet szereplői azon tépelődnek, a falu hogyan jutott kilátástalan anyagi helyzetbe. A képviselő-testület egy része a polgármestert hibáztatja, a falu lakói pedig a településvezető mellett magukat a képviselőket is felelősnek tartják. Az alpolgármester viszont nem tudja elképzelni a falu lemondott első emberéről, hogy akár egy forint közpénzt is eltett volna. Mint mondja, majd a nyomozás kideríti az igazságot.

2008. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Komárom-Esztergom megyei Neszmély a szlovák határhoz közel, a Duna jobb partján fekszik. A festői környezetnek köszönhetően minden adott lehetne ahhoz, hogy a község a turizmusra támaszkodva biztos anyagi lábakon állhasson. Pozitív példával a szomszédos Süttő jár élen, ahol a helyiek jó minőségű utakon közlekedhetnek, a település közepén pedig egy frissen felújított, rendezett főtér csalogatja a pihenni vágyó turistákat. Neszmélyen azonban mintha néhány évvel ezelőtt megállt volna az idő: az utak katasztrofális állapotban vannak, a csodálatos természeti látványt pedig romos épületek árnyalják. Mára azonban már nem csak a fejlődésbeli lemaradás aggasztja a település lakóit, az önkormányzat pénzügyi csődje ugyanis több tucat család mindennapi megélhetését veszélyezteti. Ismeretes, inkasszót nyújtott be április 30-án az APEH Neszmély önkormányzatának számláira, emiatt a település intézményeiben nem tudnak fizetni a dolgozóknak. Az adóhivatal azért szánta rá magát erre a lépésre, mert a falu nem fizette ki az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség által tavaly az önkormányzatra kiszabott több mint 24 millió forintos hulladékgazdálkodási bírságot, valamint a csaknem kétmillió forintos késedelmi pótlékot. A bajokat tetézi, hogy április 7-én Benkő Ferenc polgármester betegállományba vonult, majd 15-én le is mondott, július 13-án választanak új vezetőt a település élére. Addig ideiglenesen Eckl Ilona alpolgármester látja el a polgármesteri teendőket.
A neszmélyi polgármesteri hivatalban látogatásunkkor egy önkormányzati dolgozóval együtt a jegyző „tartotta a frontot”. Égtek a hivatali telefonvonalak, mások is interjút kértek Ruzsa Anna jegyzőtől, arról faggatták, hogyan jutott csődbe az önkormányzat. – Ebben a hónapban egyetlen önkormányzati dolgozó és közalkalmazott sem kapott fizetést, ami körülbelül 60 embert érint. Ez óriási gond, hiszen akad olyan család, amelynek mindkét tagja közalkalmazott, illetve többen vannak, akik egyedül nevelik egy, adott esetben két gyermeküket. Nem tudni, mi lesz az ügy vége, egy azonban biztos, a mostani helyzet hosszú időre megoldhatatlan gondokat jelenthet a községnek – fogalmazott lapunknak Ruzsa Anna, aki hozzátette, azon gondolkodnak, hogy a csőd közeli állapot miatt adósságrendezési eljárást indítanak el a településen. Mint megjegyezte, a falu úszik az adósságban, a 250 milliós költségvetéshez képest 65 millió forintnyi inkaszszó van az önkormányzat számláján. Nem csak az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vár a pénzére, hiszen az önkormányzat két kht.-ja korábban 35 millió forint hitelt vett fel, és a pénzintézet kamatostul követeli az összeget.
Neszmélyen egyébként egy tavaly nyári feljelentés nyomán csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés és többrendbeli közokirat-hamisítás miatt a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság folytat nyomozást. A vizsgálat egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik, ám az sokat sejtet, hogy a március 31-i testületi ülésen Benkő Ferenc polgármester elismerte, a kht.-k 35 millió forintos hitelfelvételéhez, a képviselők tudta nélkül ő nyújtott be testületi határozatot, amellyel készfizető kezességet vállalt. A dokumentumon, állítása szerint az ő neve szerepel, amelyet ő is írt alá.
Eckl Ilona alpolgármester, a helyi iskola igazgatóhelyettese ennek ellenére nem tudja elképzelni a falu lemondott első emberéről, hogy akár egy forint közpénzt is eltett volna. – Egy éve, nyáron tettek feljelentést ismeretlen tettes ellen, azóta az önkormányzatnál áll a bál, csak a nyilvánosság most szerzett róla tudomást. Amióta áprilisban a polgármester lemondott, én helyettesítem, ami óriási terhet rak a vállamra – panaszkodott Eckl Ilona, aki elárulta, sohasem akart polgármester lenni, így ma „ismeretlen terepen” kénytelen helytállni, nehezen is birkózik meg a feladattal. Megjegyezte, minden oldalról csak hátráltatják igyekezetében, pedig mint elmondta, mindent nem lehet majd Benkő Ferenc nyakába varrni. Az alpolgármesternek gondot jelent az is, hogy miután a polgármestert helyettesíti, intézményvezetői munkája öszszeférhetetlen a településvezetéssel, így május 29-ig el kell döntenie, hogy melyik feladatot választja. Addig azonban még sok a teendője, éppen azért küzd, hogy az önkormányzati alkalmazottaknak legyen fizetése. – Erre mutatkozik is remény, hiszen az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, tekintettel a dolgozókra, ígéretet tett arra, hogy felfüggeszti az inkasszót – fűzte hozzá. Szükség is lesz erre, hiszen az óvodában nem tudnak főzni, az iskolában pedig már saját zsebből veszik a papírt.
Mike Péter önkormányzati képviselő szerint viszont egyértelműen a polgármester a hibás, aki mint megjegyezte, hitelkezességet vállalt és adót csalt. Mike szerint Benkő Ferenc még 2003-ban rávette a település legnagyobb adózóját, hogy ne fizesse be az iparűzési adót, inkább adja kölcsön önkormányzati társaságoknak. – A kieső adóbevételt hitelből pótolta, ezen bukott le – tette hozzá.
Szerettük volna megkérdezni Benkő Ferenc polgármestert is az ügyről, de jelenleg a soproni szanatóriumban kezelik. A településvezető korábban alaptalan rágalmaknak és hazugságnak nevezte az ellene felhozott vádakat, és per indítását ígérte.
A falu lakossága is meglehetősen megosztott az ügyben. Akad, aki csak a sajtóból értesült az ügyről, mások szerint évek óta gondok vannak a településen. A polgármestert mindannyian hibásnak tarják, abban azonban egyetértettek, hogy a képviselők is csak azóta „hangoskodnak”, amióta a polgármester lemondott tisztségéről. Mint elmondták, akárki is követi Benkő Ferencet a polgármesteri székben, nehéz dolga lesz. – A nincsből nehéz lesz osztani, itt évek óta már segélyekre sem volt pénz – árulták el. Említést tettek arról is, hogy miközben a faluban nyoma sincs a fejlődésnek, a Duna-part a most távozott polgármesternek köszönhetően már „jó kezekben van”, a területből mások húznak hasznot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.