Kivándorolnak Romániába a magyar cégek

Már nemcsak Szlovákiába vándorolnak ki a magyar cégek, hanem Románia is kedvelt célponttá vált. Egyre több hajdú-bihari vállalkozás dönt úgy, hogy a szomszédban alapít céget, mert ott – szemben a hazai pangó gazdasággal – piaci pezsgésre és vállalkozásbarát adórendszerre számíthat.

2008. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határ túloldalán is érdekelt cégek a legkülönbözőbb ágazatokból kerülnek ki. Sokan látják keleti szomszédunknál a boldogulás útját. Ennek oka, hogy az alig kétszázalékos magyar növekedéssel szemben Románia gazdasága évi hatszázalékos gyorsulással, kedvezőbb adórendszerrel, vállalkozásbarát hivatali ügyintézéssel dicsekedhet. Az áfa, az szja, s a társasági nyereségadó kulcsa egyaránt 16 százalék, de a legfeljebb százezer eurós forgalommal működő, illetve kilenc alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató társaságok adóterhe mindössze 2,5 százalék, ráadásul a cégautók áfája is visszaigényelhető. E feltételrendszer többnyire még akkor is vonzó, ha a céget indító magyar vállalkozásnak odakint azzal is szembe kell néznie, hogy napról napra drágul a munkaerő, szakemberhiány van, és az idegen jogrend nem elég alapos ismerete is hordoz buktatókat – foglalja össze a cégek motivációit Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
– Ha ironikus lehetek: azért mentünk Romániába, mert Gyurcsány Szlovákiába küldött minket – mondja Ányos József, a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója annak kapcsán, hogy az önkormányzati tulajdonú társaság már 2005-ben céget alapított Romániában, Székelyudvarhelyen és Nagyszalontán működtetheti húsz évig a vízközmű-szolgáltatást, koncessziós szerződés keretében. Ányos az adórendszer és az ügyintézés vállalkozásbarát volta mellett azt is kiemeli, hogy Romániában nem sak szóban, hanem tettekben is támogatják a regionális szolgáltató cégek fejlődését.
– Mi azért döntöttünk úgy, hogy gyártókapacitásainkat is áthelyezzük Romániába, mert a megszorítások, majd az euró-forint árfolyam kedvezőtlen alakulása itthon teljesen padlóra küldött bennünket – mondja egy magát megnevezni nem kívánó cégvezető, aki szerint Magyarországgal szemben Románia egy élhető ország. A fogyasztási cikkeket gyártó vállalkozás vezetője az előnyök között említi, hogy az adók, bér-, és járulékterhek össze sem hasonlíthatók a hazaiakkal. Különösen az segít sokat a megfelelően képzett munkaerő megtartásában, hogy a bér ötven százalékáig adómentes kifizetésre is lehetőség van.
A Hajdú Gabona Zrt.-nek kereskedelmi vállalkozása van Nagyváradon. A piac kifejezetten jó, ráadásul a fizetési fegyelem is jobb, mint itthon. Lakatos Zoltán, az anyacég vezérigazgatója lapunknak el-mondta, hogy gyakorlatilag nem fordul elő fedezetlen váltó, mert akinek eszébe jutna, hogy nem teljesít időre, rövid úton kikerülne az üzleti életből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.