A világszinten is újdonságnak számító könnydiagnosztika alapjait három debreceni kutató – Berta András egyetemi tanár és Csutak Adrienne egyetemi tanársegéd, szemorvosok, valamint Tőzsér József egyetemi tanár, biokémikus fektette le. A jelentős tudományos eredmény elismeréseképpen az általuk alapított InnoTears Kft. kisvállalkozás kategóriában a szellemi tulajdon világnapján, április 25-én elnyerte a Magyar Szabadalmi Hivatal Millenniumi Díját.
A kutatók érdeklődése azért fordult a szemen ejtett sebek gyógyulási nehézségei felé, mert a lézeres beavatkozások nagyon népszerűek az utóbbi időben. Ez érthető, hiszen segítségükkel az éleslátás tökéletesen helyreállítható. Persze mint minden operációnak, ennek is vannak kockázatai. A lézer okozta sebek olykor hegesen gyógyulnak, és emiatt homályossá válhat a látás. A szaruhártyasebek gyógyulásának gondjaira huszonöt évvel ezelőtt Berta András, a debreceni orvosegyetem fiatal kutatója figyelt fel, leginkább az érdekelte, mi az oka a szaruhártya-gyulladások egy részében kialakuló fekélyesedésnek.
A kérdésre Tőzsér József biokémikussal közösen kezdték keresni a választ. Már vizsgálódásuk első szakaszában különösen érdekelte őket egy fehérjebontó enzim, az urokináz, amelynek szerepe a szaruhártya gyógyulási folyamataiban sokáig tisztázatlan volt. Az ezredforduló környékén azonban már egészen előrehaladtak a kutatások, és egyre biztosabbak voltak benne, hogy ez az enzim kulcsszerepet játszik a lézer ütötte sebek gyógyulásának vezérlésében. Klinikai esetek sora erősítette meg ugyanis a gyanút: ha ebből az enzimből a kívánatosnál több van, a sejtek szétesnek, és fekélyesedés következik be, ha viszont kevés van belőle, hegesen gyógyul a seb, és homályos lesz a látás. A kutatás ezen szakaszában Csutak Adrienne PhD-hallgató és egy, a John Hopkins New York-i egyetemhez kötődő amerikai kolléga is bekapcsolódott a munkába. Végül megszületett az urokináz mennyiségét szabályozni képes szemcsepp, ami rövidesen forgalomba kerül, miután az egyik amerikai gyógyszergyár megvásárolta a gyártás jogát.
Később a három kutató a Debreceni Egyetem bázisán és tízszázalékos tulajdonosi részvétele mellett a tudományos felfedezések termékké fejlesztését segítő társaságot hozott létre InnoTears Kft. néven, és pályázati pénzek segítségével továbblépett. Újabb három szabadalmat tettek az asztalra, amelyek egyike – ha találnak gyártót a teszt készítésére – arra lesz alkalmas, hogy egy könnycsepp elemzésével kimutassa, van-e gond a beteg szemében az urokináz-termeléssel. A teszt külön előnye, hogy nem kell hozzá laboratóriumi háttér, a vizsgálat a betegágynál is elvégezhető.
A három tudós ezzel korábbi felfedezésük, a fekélyesedés, illetve heges gyógyulás megelőzésében áttörést ígérő szemcsepp használatához talált újszerű diagnosztikai megoldást. A világviszonylatban is újdonságnak számító eljárás kidolgozásához a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma adta a hátteret.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben