Nemzetközi referenciacentrum minősítést kapott a Debreceni Egyetem Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéke. Nyolc kelet-közép-európai ország Jeffrey Modell Centrumai közül ugyanis a legjobb eredményt érte el a veleszületett immunhiány diagnosztizálásában, illetve gyógyításában.
A központok létrejöttét ösztönző alapítványt egy amerikai házaspár, Vicki és Fred Modell hívta életre azt követően, hogy a nyolcvanas évek közepén ilyen betegség következtében meghalt egyetlen fiuk, Jeffry. Az alapítvány támogatásával azóta a világ 54 országában jött létre Jeffrey Modell Centrum, ezekben a veleszületett immunhiány okait, gyógyításának lehetőségeit kutatták. Igyekeznek továbbá felhívni a belgyógyászok figyelmét arra, hogy a gyakori fertőzések, daganatok, súlyos szervi elváltozások mögött igen gyakran áll ez a hiánybetegség. Paragh György, az egyetem orvoscentrumának elnöke emlékeztetett: a Maródi László professzor munkássága nyomán négy évvel ezelőtt megnyitott Jeffrey Modell Centrumnak köszönhetően jelentősen megnőtt a diagnosztizált esetek száma, s ezzel a az érintettek túlélési esélye.
A szervezet védekezőképességét gyengítő rendellenességek jelentős csoportja jól befolyásolható gamma-gloubolin kezeléssel, ám ehhez az kell, hogy időben felismerjék a betegséget. A veleszületett immunhiányok legutóbbi fajtáját 2003-ban azonosították, jelenleg 23 pácienst tartanak számon a világon. Egyikük az a Debrecenben kezelt kilencéves kisfiú, aki hároméves korában súlyos agyhártyagyulladáson esett át, majd csípőtályoga keletkezett. Az időben felállított diagnózisnak, illetve a kezelésnek köszönhetően öt éve nem volt súlyos betegsége.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház