Nincs kulturális stratégia

Konferenciai referendumok helyett afféle munkaértekezleti beszámolókat hallhattunk a balatoni kultúra jelenének és jövőjének megvitatására öszszehívott hét végi siófoki tanácskozáson. Ez korántsem csak a kezdeményező Balaton Fejlesztési Tanácsnak róható fel, és kétségtelen, a tavat közrefogó három megyéből érkezett előadók is többé-kevésbé megtették a dolgukat. A régió kulturális jövőjéről pedig azért sem hallhatunk ígéretes, előremutató és megvalósítható elgondolásokat, mert a tanácskozásról éppen a balatoni kultúra stratégái hiányoztak.

2008. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki az, aki az imént elhangzott hozzászólással szemben azt állítja, hogy van kulturális stratégiája a Balatonnak? – tette föl a kérdést a siófoki tanácskozás befejezésekor a házigazda Balaton Fejlesztési Tanács elnöki tisztséget betöltő munkatársa. Egy kéz sem emelkedett a magasba. Somogy, Veszprém és Zala megyei, valamint városi önkormányzati képviselők, a jelentős művelődési házak és múzeumok vezetői közül egy sem szállt vitába az üdülőkörzet kulturális jövőképének hiányát felvető hozzászólóval.
Előtte azonban megtudtuk: van önkormányzati és magánmúzeum-látogatási lehetőség a tó északi és déli partján is, igaz, a somogyi oldalon évtizedes tulajdonjogi problémák akadályozzák az emlékhelyek korszerűsítését. És vannak jelentős, de hírverést alig élvező, kisebb-nagyobb művészeti rendezvények a művelődési házakban, szabadtéri színpadokon is. Keszthely, Balatonfüred, Veszprém és Siófok látványos és vonzó rendezvényekkel dicsekedhet. Nem is a részletekkel van a gond, hanem a balatoni kulturális programkínálat összehangolásával és professzionális hírverésével, divatos szóval a marketinggel.
Meglepő volt például, hogy a siófoki tanácskozáson az ifjúsági kultúráról vagy az élő zenei élményeket nyáron is keresők igényét kielégítő templomi koncertekről, továbbá a hajdan nagy népszerűségnek örvendő tóparti képzőművészeti tárlatokról a jelent és a jövőt illetően sem esett szó.
2010 a balatoni kultúra éve lesz. Ezért már most kellene tudni – közzétenni a hazai és kiváltképp a nemzetközi turisztikai kiadványokban –, hogy mit kínál majd a tóparti vendégeknek a „magyar nemzeti kultúra balatoni bemutatóhelye”. Még nem tudjuk, mert szó sem esett olyan attraktív kulturális eseményekről, mint amilyen a szabadidősportban a Balaton-átúszás.
Arról viszont hallhattunk egy lelkes látványtervező szakembertől, hogy a Pécs által elnyert Európa kulturális fővárosa cím helyett a Balaton Európa kulturális tava lesz. Kiváló ötlet, noha a részletek kidolgozására ígért tízmillió forint még nem érkezett meg az ötletgazdákhoz.
A Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság munkabizottságára, a Balatoni Regionális Turisztikai Projektirodára vár a ma még alig-alig támogatott és az elvárható marketing hiánya miatt is szétszabdalt üdülőkörzeti rendezvényhalmaz támogatása – hangzott el afféle vitazáró megállapításként.
Arra nem kaptunk elfogadható választ, hogy a tó kulturális holnapjának és holnaputánjának felvázolására hivatott konferenciára miért nem hívták meg az olyan nagy tapasztalatú, tekintélyes kulturális stratégákat, mint Czoma László kastélymúzeum-, Cséby Géza művelődésiház-igazgató, Praznovszki Mihály irodalomtörténész, Bujtor István és Vándorfi László színidirektor, Matyikó Sebestyén József muzeológus vagy a polihisztor alkotó tihanyi apátsági perjel, Korzenszky Richárd, hogy csak néhányat említsünk a bölcs jövőbelátók közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.