Tát polgárai – akik számos térségbeli településsel együtt népszavazáson utasították el a szomszédos Nyergesújfalura tervezett, hulladékhasznosítással működő cementüzem fölépítését – fedezték föl, és jelezték a szervezeteknek, hogy földmunkák folynak a svájci Holcim Hungária Zrt. gyárépítésre kijelölt területén.
A nyergesújfalui ipari park repcével elárasztott földjén egy több tíz méter magas fúróval kezdték el a munkálatokat. Nyergesújfalu polgármesteri hivatalától a tátiak és a helyi környezetvédők olyan tájékoztatást kaptak, hogy a területen „próbaalapozást” végeznek, ilyen fogalmat azonban a magyar jog nem ismer. A tátiak szerint a területen a Holcim semmiféle munkálatokat sem folytathatna, hiszen jelenleg nincs jogerős környezetvédelmi engedélye a cementgyárra. A civilek fellebbezése miatt ugyanis nemrég az Országos Környezetvédelmi Főfelügyelőség hiánypótlásra kötelezte a céget, elsősorban tájvédelmi és természetvédelmi szempontok miatt. A zöldek szerint a vállalat a civileket és a szakhatóságokat is kész helyzet elé kívánja állítani az építkezés egyes műveleteinek megkezdésével.
Mártha Irén, a Holcim Hungária Zrt. szóvivője lapunkkal közölte: talajmechanikai méréseket a helyi önkormányzat engedélyével végezhetnek a tervezett gyár területén, ez nem kötelez senkit semmire. Az elvégzett vizsgálatok mindenképpen hasznosak, de nincs közük az alapozáshoz. – Függetlenül attól, hogy a Holcim új cementgyára megkapja az építési engedélyt, vagy sem, a kapott adatok a nyergesújfalui önkormányzat rendelkezésére állnak majd – tette hozzá Mártha Irén.
A Holcim Magyarország legnagyobb cementgyárát akarja felépíteni, a már most is határérték feletti levegőszennyezéssel sújtott Dorogi-medencében. A cementgyárban évente 75 ezer tonna hulladékot kívánnak hasznosítani, és ezzel egészségre káros vegyületeket, például nitrogén-oxidokat, szálló port és nehézfémeket juttathatnak a levegőbe. Az üzem a táti ivóvízbázisok védőidomán létesülne.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja