Orvos nélkül maradnak a betegek?

Az önkormányzatok egyelőre nem készülnek vészforgatókönyvvel arra az esetre, ha az alapellátásban dolgozó orvosok tömegesen szerződést bontanának az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) az elégtelennek vélt finanszírozásuk miatt. Az általunk megkérdezett településvezetők egyike sem tudja, mihez kezdenek majd, ha valóban orvos nélkül maradnak a betegek.

2008. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezekben a napokban postázza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a több mint tízezer alapellátásban dolgozó háziorvosnak, házi gyermekorvosnak és fogorvosnak azt a levelet, amely az esetleges szerződésbontás részleteit tartalmazza. Lapunk arról érdeklődött az önkormányzati vezetőknél, hogy miként készülnek arra az esetre, ha az orvosok tömegesen bontanának szerződést az OEP-vel. Szerződésük felmondása azzal járna, hogy központi forrásból egyetlen forint finanszírozást sem kapnának.
Bakos István, Mezőkovácsháza független polgármestere lapunknak annyit mondott, csak azok az önkormányzatok törhetik a fejüket a megoldáson, amelyek anyagilag stabil lábakon állnak. Ilyen település viszont kevés van. Kijelentette, csak az előre hozott választásokban bízhatnak, hiszen a kormány alkalmatlan.
– Nem gondolkodunk vészforgatókönyvön – mondta Páva Zoltán, Komló MSZP-s polgármestere. – Nem hinném, hogy az ügy nálunk olyan komoly problémát jelentene, hogy az orvosok elmennének – magyarázta, hozzátéve, ők rendkívül kedvező feltételekkel adták ki az orvosi rendelőket a háziorvosoknak, nyilvánvalóan ők ezt érzik, és értékelik is. Kijelentette „a Magyar Orvosi Kamara elnökének nem politizálnia kellene, hanem a szakmát képviselnie”.
Farkas László, aki a Fiatal Romák Országos Szövetsége színeiben nyerte el Tiszaburán a polgármesteri széket, úgy fogalmazott: nagyon keményen érintené a települést, ha a háziorvosok valóban felmondanák a szerződést. – Az önkormányzat a legtöbb pénzt eddig is az egészségügybe tette. Kénytelenek vagyunk erőn felül támogatni a háziorvost, mert ha nem tennénk, akkor senki nem dolgozna nálunk. Ha a mostani orvos elmegy, óriási felháborodás lesz – jegyezte meg Farkas. Hozzátette: a központi kormányzat azzal védekezik, hogy ha a mostani háziorvosok elmennek, akkor majd jön helyettes. Mint mondta, ez igaz lehet, csak háromszor annyi pénzért, mint amennyiért a mostani dolgozik, és negyedannyi szolgáltatást fog nyújtani. – Nekünk viszont nincs több pénzünk, az „éhhalál” küszöbén állunk – fakadt ki Farkas László.
Dávid László, Ráckeve Fidesz– KNDP-s polgármestere abban bízik, hogy a kormánynak megjön a jobbik esze, és rendezi a helyzetet. Tatabányán egyelőre szintén nem készülnek vészforgatókönyvvel. Bencsik János, a Komárom-Esztergom megyei megyeszékhely fideszes polgármestere úgy fogalmazott, ha ez a kormány komolyan veszi, hogy kötelező közszolgáltatást kell biztosítani az egészségügyi alapellátásban, akkor nem juthat el oda, hogy felmondatja a szerződést a háziorvosokkal.
Mint ismeretes, a háziorvosoknál az „verte ki a biztosítékot”, hogy a kormány a március 9-i népszavazás eredményének eleget téve megszüntette a vizitdíjat, ám a kieső, korábban elvont bevételüket nem pótolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.