Ezekben a napokban postázza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a több mint tízezer alapellátásban dolgozó háziorvosnak, házi gyermekorvosnak és fogorvosnak azt a levelet, amely az esetleges szerződésbontás részleteit tartalmazza. Lapunk arról érdeklődött az önkormányzati vezetőknél, hogy miként készülnek arra az esetre, ha az orvosok tömegesen bontanának szerződést az OEP-vel. Szerződésük felmondása azzal járna, hogy központi forrásból egyetlen forint finanszírozást sem kapnának.
Bakos István, Mezőkovácsháza független polgármestere lapunknak annyit mondott, csak azok az önkormányzatok törhetik a fejüket a megoldáson, amelyek anyagilag stabil lábakon állnak. Ilyen település viszont kevés van. Kijelentette, csak az előre hozott választásokban bízhatnak, hiszen a kormány alkalmatlan.
– Nem gondolkodunk vészforgatókönyvön – mondta Páva Zoltán, Komló MSZP-s polgármestere. – Nem hinném, hogy az ügy nálunk olyan komoly problémát jelentene, hogy az orvosok elmennének – magyarázta, hozzátéve, ők rendkívül kedvező feltételekkel adták ki az orvosi rendelőket a háziorvosoknak, nyilvánvalóan ők ezt érzik, és értékelik is. Kijelentette „a Magyar Orvosi Kamara elnökének nem politizálnia kellene, hanem a szakmát képviselnie”.
Farkas László, aki a Fiatal Romák Országos Szövetsége színeiben nyerte el Tiszaburán a polgármesteri széket, úgy fogalmazott: nagyon keményen érintené a települést, ha a háziorvosok valóban felmondanák a szerződést. – Az önkormányzat a legtöbb pénzt eddig is az egészségügybe tette. Kénytelenek vagyunk erőn felül támogatni a háziorvost, mert ha nem tennénk, akkor senki nem dolgozna nálunk. Ha a mostani orvos elmegy, óriási felháborodás lesz – jegyezte meg Farkas. Hozzátette: a központi kormányzat azzal védekezik, hogy ha a mostani háziorvosok elmennek, akkor majd jön helyettes. Mint mondta, ez igaz lehet, csak háromszor annyi pénzért, mint amennyiért a mostani dolgozik, és negyedannyi szolgáltatást fog nyújtani. – Nekünk viszont nincs több pénzünk, az „éhhalál” küszöbén állunk – fakadt ki Farkas László.
Dávid László, Ráckeve Fidesz– KNDP-s polgármestere abban bízik, hogy a kormánynak megjön a jobbik esze, és rendezi a helyzetet. Tatabányán egyelőre szintén nem készülnek vészforgatókönyvvel. Bencsik János, a Komárom-Esztergom megyei megyeszékhely fideszes polgármestere úgy fogalmazott, ha ez a kormány komolyan veszi, hogy kötelező közszolgáltatást kell biztosítani az egészségügyi alapellátásban, akkor nem juthat el oda, hogy felmondatja a szerződést a háziorvosokkal.
Mint ismeretes, a háziorvosoknál az „verte ki a biztosítékot”, hogy a kormány a március 9-i népszavazás eredményének eleget téve megszüntette a vizitdíjat, ám a kieső, korábban elvont bevételüket nem pótolta.

Horváth Csaba néha „unalomból” találkozott a zuglói parkolás főnökével, de tagadja a kenőpénz átvételét