Miközben a lapunk által feltárt Keller–Kapolyi-féle megfigyelési ügyben az Orbán Viktor, Simicska Lajos és Kalmár István levadászásával megbízott magánnyomozó cég, a Finder Bt. a birtokunkba került dokumentumok szerint törvénytelen, operatív eszközöket is felhasznált, aközben voltak olyan társaságok, amelyek ugyan közvetve politikai fölkérésre vizsgálódtak a 2002-es kormányváltás után állami cégeknél, de a törvényes kereteket tiszteletben tartva. Tehát nem alkalmaztak operatív, titkosszolgálati eszközöket, mint amilyeneket a Finder Bt. igen.
Kormányváltásokkor bevett szokás, hogy az állami cégeknél a feladatátvételhez könyvvizsgáló cégek segítségét is igénybe veszik. Így történt ez 2002-ben is, amikor a Proware Kft.-t megbízták több állami társaság, így az autópálya-kezelő cégek, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) átvilágításával. Az elvégzett munkáért a kft. több tíz millió forintot kapott.
Tarjányi Péter, a Proware tulajdonosa lapunknak elmondta: például javaslatokat tettek az autópályák esetében a területkisajátítási ügyletek felgyorsítására, az MFB esetében a kinnlevőségek kockázatait elemezték, tehát azt vizsgálták, hogyan lehet javítani az állami cégek munkavégzésének a hatékonyságán. Tarjányi nem kívánta kommentálni a lapunk által feltárt megfigyelési ügyet és az arra megbízást adó Keller László szerepét.
Ugyanakkor nyílt titok, hogy Tarjányi és Keller rendkívül rossz viszonyban vannak egymással 2002 óta. Információink szerint ennek hátterében az áll, hogy az akkori közpénzügyi államtitkárnak nem feleltek meg a Proware vizsgálati jelentései, mert azok alapján nem tudott feljelentéseket tenni az Orbán-kormány bizalmi emberei ellen. Tarjányi Péter annak idején többször is élesen bírálta Keller „boszorkányüldöző” hadjáratát.
Ehhez képest érdekesség, hogy a megfigyelési ügyben Keller László elsőként annak a zoom.hu internetes portálnak nyilatkozott, amelynek tulajdonosa Tarjányi Péter. Tarjányi tájékoztatása szerint a két hete elindított, független hírportálhoz jobb- és baloldali orgánumoktól is szerződtettek munkatársakat. Egyébként lapunk cikksorozata nyomán a zoom.hu saját informátorokra hivatkozva szintén arról írt, hogy a Medgyessy-kormány idején történtek titkos megfigyelések, adatgyűjtések.
MSZP: Nincs Keller-ügy. Nem ismerek ilyen ügyet – reagált lapunknak a múlt héten kipattant megfigyelési botrányra Varju László szocialista frakcióigazgató. – Ha a Magyar Nemzetet olvasom, akkor van Keller–Kapolyi-ügy, ha a két képviselőtársamat hallgatom, akkor nincsen – hallhattuk ugyanakkor Tóth Károly MSZP-s képviselőtől. A szocialisták honvédelmi és nemzetbiztonsági munkacsoportjának a vezetője még nem alakította ki az álláspontját, szerinte meg kell várni a Kiss Péter kancelláriaminiszter vezette vizsgálat végét. A szocialista frakcióból származó információink szerint mindazonáltal most azért sem feszegetik az Orbán Viktort, Simicska Lajost és Kalmár Istvánt érintő levadászási botrányt, azon belül Keller László megrendelői és Kapolyi László finanszírozói szerepét, mert a kisebbségi kormányzáshoz minden egyes MSZP-s szavazatra szükség van, a jelenlegi pénzügyminisztériumi államtitkáréra és a szocialista színekben a parlamentbe jutott MSZDP-elnökére egyaránt. – Kapolyiról a szociáldemokratáknak kellene dönteniük, Keller visszahívása új megbízatásából pedig rossz fényt vetne az MSZP-kormányra – fogalmazott az egyik MSZP-s forrásunk.
A Magyar Nemzetben ismertetett hangfelvétel szerint Keller László, a Medgyessy-kormány közpénzügyi államtitkárának a megrendelésére született az a szerződés, amelyben a Finder Bt.-t Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Simicska Lajos volt APEH-elnök és Kalmár István volt Magyar Posta-vezető titkos megfigyelésével bízták meg. Maga Kapolyi László is elismeri a felvételen, hogy ő vállalta az akció finanszírozását, ám mivel a magánnyomozók az ellenzékiek bíróság elé állításához nem tudtak bizonyítékokat gyűjteni, vonakodott kifizetni a számla fennmaradó részét. Bár Kapolyi egyértelműen megbízóként beszélt Keller Lászlóról, Keller nem hajlandó válaszolni kérdéseinkre, ehelyett korábbi közleményét ismételgeti. Ebben tagadja, hogy megbízást adott volna a betéti társaságnak; annyit viszont már elismert, hogy egyszer ő is beszélt a magánnyomozókkal. Bár Kóka János SZDSZ-elnök és több más liberális vezető vasárnap arról beszélt, hogy esetlegesen támogatná egy vizsgálóbizottság felállítását az ügyben, a Fidesz, a KDNP és az MDF képviselői tegnap sem tettek lépéseket ennek érdekében. Úgy tudjuk, a Fidesz mai elnökségi ülésén ez is napirenden lesz. (Zs. Cs.)
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe