A hulladékmaffia célországa lettünk

A nemzetbiztonsági szolgálatok is felfigyeltek a hulladékmaffia illegális szemétszállításaira Magyarországon. Értékelésük szerint schengeni csatlakozásunkkal tovább fog nőni az illegális hulladékimport hazánkban, de a bűnszervezetek nehezebben felderíthető lerakóhelyekre vadásznak.

2008. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hulladékmaffia kelet-európai aktivizálódása is közrejátszott abban, hogy Magyarországra illegálisan csaknem ötezer tonna szemét került be Németországból
– közlik a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) idei évkönyvében. Emlékeztetnek arra, hogy az Európai Unióban (EU) már 1993-tól – a hulladékgazdálkodás szigorításának elrendelésétől kezdve – megindult a szemétcsempészet. A szervezett bűnözés rákapcsolódása a hulladéküzletre a hivatal tájékoztatója szerint a legjellemzőbb Dél-Itáliában volt. Olaszországban ugyanis a hulladékgazdálkodást központilag finanszírozzák, így a bűnözők nagy összegű állami pályázatokon indulhatnak, ahol általában a döntéshozók megvesztegetésével nyernek. Miközben eurómilliárdok folynak be a kasszájukba, a szemét nagy részével nem tudnak mit kezdeni.
Illegálisan elégetik a hulladékot, vagy országokon keresztül utaztatják. Az utaztatásnak egyébként célja lehet az áfacsalás is.
Az NBH felhívja a figyelmet arra, hogy Kelet-Európában ez 2005-ben vált igazán veszélyessé, amikor az EU közeli tagországaiban tonnánként kétszáz euróra emelkedett a hulladékhasznosítás díja, mert Németország egész területén kötelezővé tették a háztartási szemét szétválogatását. Ekkora bevételért már a cégek egy része vállalta az illegális kiszállítás kockázatát. Magyarországon ugyanis átlagosan 40–50 eurót kellett fizetni a fogadóknak tonnánként, így mindkét bűnözői kör jól járt – azok is, akik illegálisan áthozták a határon a szemétbálákat, és azok is, akik engedték, hogy telephelyeiken lerakják a hulladékot. A német szemétszállítási hullám elsőként Csehországot érte el, ahol 2005-ben húszezer tonna illegális hulladékot raktak le, és ezt később kénytelenek voltak elégetni. Ezután hazánkba érkezett illegálisan hulladék, amit legális lerakókban vagy elhagyott bányákban, tanyákon rejtettek el. Az NBH figyelmeztet arra is, hogy a schengeni nyitás után növekedik az illegális szemétbehozatal, de a bűnszervezetek a botrányok miatt már óvatosabbak lesznek. Például legális lerakókon napok alatt feldolgozzák a beérkezett szemetet, hogy ne lehessen megállapítani, az honnan származik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.