A Legfelsőbb Bíróság dönt a garázsügyben

Közismert, hogy a soproni önkormányzat előző szocialista városvezetése a forgalomképtelen törzsvagyonba tartozó Petőfi téren létesítendő mélygarázs tulajdonjogát egy budapesti magántársaságnak, az SPT Kft.-nek engedte át. A szerződésben az akkori szocialista polgármester, Walter Dezső ingyenes földhasználati jogot is biztosított a kft.-nek a köztérre. Az ügyben a napokban hirdetett ítéletet a Győri Ítélőtábla. Fodor Tamás polgármestert arra kértük, hogy ismertesse az új helyzetet.

2008. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több sajtóhír is foglalkozott a soproni mélygarázs-beruházással az elmúlt napokban. A Győri Ítélőtábla megállapította, hogy bár az építkezés jogszerű, a soproni Petőfi térre törvénysértő módon engedélyezett földhasználati jogot az előző szocialista városvezetés. A másodfokú ítélettel lezárult az ügy?
– Egyáltalán nem. Az ítélet felülvizsgálatát kérjük a Legfelsőbb Bíróságtól, mert jogi szakértőink szerint a határozat egy része megalapozatlan és jogszabálysértő.
– Mit várnak a legfelsőbb bírósági eljárástól?
– Elsősorban azt, hogy a legfelsőbb szintű jogalkalmazó valamennyi vonatkozó jogszabály figyelembevételével hozza meg döntését. Bízunk benne, hogy tekintettel lesz azokra a törvényekre is, amelyek az önkormányzati forgalomképtelen törzsvagyon védelmét biztosítják.
– Miért, az eddig eljáró bíróságok nem ezt tették?
– Nem kívánom minősíteni a független ítélkező szervek munkáját sem pozitív, sem negatív értelemben, ez nem az én dolgom. Kizárólag tényeket említenék. Az első fokon eljáró megyei bíróság valamennyi indokát, aminek alapján meghozta az ítéletét, a másodfokú bíróság megváltoztatta, majd teljesen más érvekre hivatkozva ugyan, de ugyanazt a döntést hirdette ki. Ebből kiindulva a Legfelsőbb Bíróság lehetséges, hogy egy harmadik, szintén teljesen eltérő megközelítésből fogja vizsgálni az ügyet.
– A per tehát tovább folytatódik, de úgy tudjuk, a garázs közben elkészült. Mi lesz a sorsa?
– A garázs sajnos nem készült el. Az SPT Kft. ráadásul nem tartotta be a szerződésben foglaltakat, ezért a közgyűlés döntése alapján a szerződést felbontottuk. Mivel ezt az SPT Kft. nem fogadta el, újabb bírósági eljárás veszi kezdetét. Lehet, hogy a kívülállóknak ez öncélú pereskedésnek, felesleges huzavonának tűnik, de biztos vagyok benne, hogy a soproniak tudják és támogatják, hogy a város vagyonának visszaszerzése érdekében minden jogi lehetőséget igénybe kell vennünk. Ez olyan kötelességünk, aminek elmulasztását a polgárok bármikor számon kérhetnék tőlünk. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy a garázsért 1,1 milliárd forintot vagy megközelítőleg 4 milliárd forintot kell kifizetnünk az adófizetők pénzéből.
– Miből adódik ez a hatalmas eltérés?
– Az önkormányzat közgyűlése 1,1 milliárdos költségvetéssel hagyta jóvá a garázsberuházást. Bár sem a tervek, sem a körülmények nem változtak, az SPT Kft. – a közgyűlés tudta és jóváhagyása nélkül – még az építkezés megkezdése előtt kétszeresére, 2,3 milliárdra emelte a beruházási összeget. Ezt követően az önkormányzat vagyonkezelő cégének, a Sopron Holdingnak a vezetője, a cég nevében eljárva – felhatalmazás nélkül –, a garázs elkészülte előtt 20 évre bérbe vette a még nem is létező épületet. A vezérigazgató azt vállalta, hogy a holding 20 év alatt megközelítőleg 4 milliárd forint bérleti díjat fizet ki a magántársaságnak. A garázs üzemeltetési kockázata és valamennyi költsége, a garázs javítása, kisebb karbantartása szintén az önkormányzati céget terhelné a bérleti díjon felül, ezeket is közpénzből kellene fizetnie. A bérleti szerződés tartalmát annak megkötése előtt az önkormányzat közgyűlése nem ismerte meg és nem hagyta jóvá.
– A felsorolt szabálytalanságoktól eltekintve ez a konstrukció a manapság divatos PPP beruházásokkal mutat hasonlóságot. Mivel nincs pénz az állami és önkormányzati költségvetésben, a fejlesztéseket magántőke bevonásával valósítják meg. Miért baj ez?
– Nem baj, amennyiben törvényes és nem hátrányos a terheket végső soron viselő állampolgároknak. Jelen esetben azonban, szerintünk, mind a két feltétel hiányzik, ezért is fordulunk bírósághoz. A magántőkés beruházások általában nem forgalomképtelen dolgokat érintenek, vagy ha kivételesen mégis – például autópálya-építések esetében –, akkor az csak szigorú szabályok, a koncessziós törvény feltételei szerint történhet. Forgalomképtelen tereknél a törvények nem engednek ilyen típusú beruházást. Ráadásul a mi esetünkben még csak nem is erről van szó. Más törvényes konstrukcióval ellentétben a soproni önkormányzat ugyanis hiába fizeti ki a normál bérleti díj dupláját az SPT Kft.-nek, semmilyen szerződésben biztosított joga nincs arra, hogy a 20. év végén megszerzi a garázs tulajdonjogát. Mi tehát csak bérelhetnénk és fizethetnénk, mint a katonatiszt, a garázs reális értékének négyszeresét, pedig a bérlet lejártakor a garázs tulajdonjogának megszerzésére szerződéses jogunk nincs. Ilyen magántőkét bevonó beruházásról az önkormányzati világban még nem halottunk.
– Ahogy említette, ezeket a jogvitákat a bíróság fogja eldönteni, de még mindig nem tudjuk, mikor használhatják a soproniak a mélygarázst?
– Az építkezést finanszírozó Sopron Bank vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy szeretné, ha az önkormányzat minél előbb megnyitná a létesítményt, sőt azt is vállalják, hogy egy ideig ingyen használhatják a parkolót. Valóban a perek végén fog eldőlni, hogy kinek mi a joga, feladata, kötelezettsége ebben az ügyben. A jelenlegi helyzet szerint az SPT Kft. a garázs tulajdonosa, bár még ez is minden egyébbel együtt vitatott. A város jogainak és érdekeinek védelme mellett nekünk is az a célunk, hogy a garázst használni lehessen. Amíg a perek zajlanak, csak az SPT Kft. tudja jogszerűen megnyitni és üzemeltetni a garázst. Mi is azt szorgalmazzuk, hogy a szükséges engedélyek beszerzése után ezt minél előbb tegye meg, és biztosítsa a lakosság részére a parkolás lehetőségét a magángarázsában.
– Az engedélyek ezek szerint még hiányoznak?
– Igen. Az ügyben eljáró Győri Építésügyi Hatóság tájékoztatása szerint a garázst az építési engedélytől eltérően építették meg. Emiatt például a felszíni liftház visszabontására kötelezték az SPT Kft.-t. De műszaki vizsgálat állapította meg azt is, hogy a mélygarázsba a hetedik emeletig befolyik az esővíz, a feljárók repedezettek, a talajvíz beszivárog, a falak penészesek, néhol salétromosak is, a műanyag padlóburkolat életveszélyesen csúszik, több helyen lógnak az elektromos kábelek, hiányos, emiatt működésképtelen a szellőzőberendezés, a lépcső töredezett, a tűzjelző nincs bekötve és a lépcsőházban nem lehet villanyt gyújtani. A hiányosságok és hibák listája igen hosszú.
– Az elhangzottak alapján ennek a nem igazán újszerűnek tűnő létesítménynek a megszerzéséért érdemes ennyit küzdeni?
– Természetesen, hiszen az épület állapota még inkább azt a meggyőződésünket erősíti, nem mindegy, hogy hány milliárdot fizetünk ki a soproniak adóforintjaiból az előző szocialista városvezetés garázsügye miatt.
– Mi a véleménye a Sopron Bank ingyenes használatot biztosító, gavalléros ajánlatáról?
– Érthető a Sopron Bank nagyvonalúsága, mivel a garázs bérbeadásából befolyó díj nem őket, hanem az SPT Kft.-t illetné. Egyszerű példával: a szomszédomnak mástól járó tartozásról én is könnyen lemondanék a szomszéd helyett. A Sopron Bankkal egyébként semmilyen jogi kapcsolatunk nincs az ügyben. Tudomásunk szerint a bank szerepe jelenleg anynyi, hogy 2,3 milliárd forint hitelt nyújtott az SPT Kft.-nek az építkezéshez. A kft. ugyanis az építkezést teljes mértékben bankhitelből finanszírozta, egyetlen fillér önerőt, saját forrást nem kért tőle a pénzintézet, ami az általános banki gyakorlattól eltérő, merőben szokatlan pénzintézeti magatartás. De ebben a beruházásban, sajnos, nem ez az egyetlen szokatlan dolog. Egész egyszerűen azt is mondhatjuk: Sopronban nem közvagyon keletkezik magántőke bevonásával, hanem magángarázst építenének közpénzből. Mi a jog eszközeivel ezt szeretnénk elkerülni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.