Rendkívül veszélyes és alkotmányossági szempontból aggályos lenne, ha a monoki modell mintáját alapul véve hajtanák végre a gyermekjóléti és szociális ellátások rendszerének átfogó módosítását – áll a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának vizsgálati jelentésében. Kállai Ernő azután indított vizsgálatot, hogy a monoki önkormányzat tavasszal úgy döntött, nem kaphat gyermekvédelmi támogatást a helyi önkormányzattól az a szülő, akinek a gyereke az iskola felszólítása ellenére sem látogatja az oktatási intézményt, illetve rendeletet alkottak arról is, hogy munkához kötik a szociális segélyek folyósítását.
Kállai Ernő vizsgálata lefolytatása után arra jutott, hogy Monok példáját követve Ivád, Sárospatak és Kerepes önkormányzata rendeleteiben nemcsak tudatosan sért törvényt, de felmerül a közvetett diszkrimináció lehetősége is. Úgy fogalmazott: a problémák a mélyszegénységet érintik, viszont kisebbségi, így romaügy lett belőle. – Kisebbségi ombudsmanként kötelességem felhívni a figyelmet arra, hogy a jelenleg zajló események felerősíthetik a romák ellen irányuló kirekesztést, hátrányos megkülönböztetést, és kiélezhetik a társadalmi feszültségeket, ellentéteteket – jegyezte meg. Kállai hozzátette: bár a kezdeményezések közlésekor az érintett önkormányzatok és vezetőik hangoztatják, hogy a probléma független az etnikai hovatartozástól, a sorok között szerinte megbúvó kirekesztő gondolkodásmódot, a „szalonrasszizmust” veszélyesnek tartja, csakúgy mint azt, hogy a cigányságot bűnbakként próbálják beállítani. Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy Monokon a romák többsége támogatja az önkormányzat rendeleteit, annyit mondott: bármikor lehet találni olyan, akár roma embert is, aki el fogja mondani, hogy ő ennek a rendszernek az élősködő alanya.
Kállai Ernő az érintett önkormányza-tok rendeleteinek visszavonását kéri, valamint az alkotmányos visszásságokkal kapcsolatban felkérte az önkormányzati minisztert, hogy a jogköréből eljárva hívja fel a közigazgatási hivatalok figyelmét a hasonló döntések soron kívüli megszüntetésére. A szociális és munkaügyi minisztert a segélyezéssel és közfoglalkoztatással kapcsolatos eddigi intézkedések monitorozására, a kancelláriaminisztert pedig a segélyezettekkel szembeni előítéletek kezelése érdekében átfogó kommunikációs stratégia kidolgozására kérte. A diszkrimináció veszélye miatt az igazságügyi minisztertől az ombudsman továbbá azt kéri, hogy a segélyezésből törvényellenesen kiszorultak részére az antidiszkriminációs hálózaton keresztül biztosítsanak ingyenes jogi képviseletet, illetve készítse elő az egyenlő bánásmódról szóló törvény módosítását, amelyben a közvetett diszkrimináció fogalma megfelel az uniós irányelvnek. Kállai Ernő közölte azt is: levélben figyelmeztette az ügyészséget és az Alkotmánybíróságot, hogy ha a monoki példa tovább terjed, hasonló ügyekben rohamosan megnőhet az ügyszámuk.
Az ombudsman jelentésére tegnap Szepessy Zsolt, Monok polgármestere sajtótájékoztatón reagált. A független településvezető elmondta, nem ért egyet Kállai Ernő felvetésével, miszerint a monoki modell a romákat támadja és ellentéteket szül. – Semmi probléma nem volt még eddig a rendeletek bevezetése miatt, sőt a helyi cigányság döntő többsége az önkormányzat mögött áll – szögezte le Szepessy Zsolt. Hozzátette: a monoki romák a sajtótájékoztatójára is eljöttek, hogy támogatásukról biztosítsák őt és az önkormányzat kezdeményezéseit. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település polgármestere sértőnek nevezte és visszautasította a
kisebbségi ombudsman jelentésének egyes kifejezéseit, például a „szalonrasszizmust”. – Én vagyok rasszista, aki magam viszem a beteg roma gyermeket az orvoshoz? – tette fel a kérdést.
Vezércikk a 7. oldalon
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
