Az ombudsman intőt adott

Törvény- és alkotmányellenes, emellett diszkriminatív a monoki és a hozzácsatlakozott más települési önkormányzatok azon döntése, hogy a segélyek kifizetését munkához kötik – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján az ügyben indított vizsgálati eredményeit ismertetve a kisebbségi ombudsman. Kállai Ernő minden illetékes szerv figyelmét felhívja a törvénytelen rendeletalkotásra. Monok polgármestere szerint semmi problémájuk nem volt eddig a rendeletek bevezetése miatt.

2008. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül veszélyes és alkotmányossági szempontból aggályos lenne, ha a monoki modell mintáját alapul véve hajtanák végre a gyermekjóléti és szociális ellátások rendszerének átfogó módosítását – áll a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának vizsgálati jelentésében. Kállai Ernő azután indított vizsgálatot, hogy a monoki önkormányzat tavasszal úgy döntött, nem kaphat gyermekvédelmi támogatást a helyi önkormányzattól az a szülő, akinek a gyereke az iskola felszólítása ellenére sem látogatja az oktatási intézményt, illetve rendeletet alkottak arról is, hogy munkához kötik a szociális segélyek folyósítását.
Kállai Ernő vizsgálata lefolytatása után arra jutott, hogy Monok példáját követve Ivád, Sárospatak és Kerepes önkormányzata rendeleteiben nemcsak tudatosan sért törvényt, de felmerül a közvetett diszkrimináció lehetősége is. Úgy fogalmazott: a problémák a mélyszegénységet érintik, viszont kisebbségi, így romaügy lett belőle. – Kisebbségi ombudsmanként kötelességem felhívni a figyelmet arra, hogy a jelenleg zajló események felerősíthetik a romák ellen irányuló kirekesztést, hátrányos megkülönböztetést, és kiélezhetik a társadalmi feszültségeket, ellentéteteket – jegyezte meg. Kállai hozzátette: bár a kezdeményezések közlésekor az érintett önkormányzatok és vezetőik hangoztatják, hogy a probléma független az etnikai hovatartozástól, a sorok között szerinte megbúvó kirekesztő gondolkodásmódot, a „szalonrasszizmust” veszélyesnek tartja, csakúgy mint azt, hogy a cigányságot bűnbakként próbálják beállítani. Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy Monokon a romák többsége támogatja az önkormányzat rendeleteit, annyit mondott: bármikor lehet találni olyan, akár roma embert is, aki el fogja mondani, hogy ő ennek a rendszernek az élősködő alanya.
Kállai Ernő az érintett önkormányza-tok rendeleteinek visszavonását kéri, valamint az alkotmányos visszásságokkal kapcsolatban felkérte az önkormányzati minisztert, hogy a jogköréből eljárva hívja fel a közigazgatási hivatalok figyelmét a hasonló döntések soron kívüli megszüntetésére. A szociális és munkaügyi minisztert a segélyezéssel és közfoglalkoztatással kapcsolatos eddigi intézkedések monitorozására, a kancelláriaminisztert pedig a segélyezettekkel szembeni előítéletek kezelése érdekében átfogó kommunikációs stratégia kidolgozására kérte. A diszkrimináció veszélye miatt az igazságügyi minisztertől az ombudsman továbbá azt kéri, hogy a segélyezésből törvényellenesen kiszorultak részére az antidiszkriminációs hálózaton keresztül biztosítsanak ingyenes jogi képviseletet, illetve készítse elő az egyenlő bánásmódról szóló törvény módosítását, amelyben a közvetett diszkrimináció fogalma megfelel az uniós irányelvnek. Kállai Ernő közölte azt is: levélben figyelmeztette az ügyészséget és az Alkotmánybíróságot, hogy ha a monoki példa tovább terjed, hasonló ügyekben rohamosan megnőhet az ügyszámuk.
Az ombudsman jelentésére tegnap Szepessy Zsolt, Monok polgármestere sajtótájékoztatón reagált. A független településvezető elmondta, nem ért egyet Kállai Ernő felvetésével, miszerint a monoki modell a romákat támadja és ellentéteket szül. – Semmi probléma nem volt még eddig a rendeletek bevezetése miatt, sőt a helyi cigányság döntő többsége az önkormányzat mögött áll – szögezte le Szepessy Zsolt. Hozzátette: a monoki romák a sajtótájékoztatójára is eljöttek, hogy támogatásukról biztosítsák őt és az önkormányzat kezdeményezéseit. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település polgármestere sértőnek nevezte és visszautasította a
kisebbségi ombudsman jelentésének egyes kifejezéseit, például a „szalonrasszizmust”. – Én vagyok rasszista, aki magam viszem a beteg roma gyermeket az orvoshoz? – tette fel a kérdést.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.