Vizsgálatot indított a monoki segélyezési gyakorlat ügyében Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa – adta hírül az Észak-Magyarország. A kisebbségi ombudsman a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében megjelenő napilapnak nyilatkozva azt mondta: amennyiben valóban azt tartalmazza a monoki önkormányzat rendelete, hogy nem kaphat gyermekvédelmi támogatást az önkormányzattól az a szülő, akinek a gyereke az iskola felszólítása ellenére sem látogatja az oktatási intézményt, akkor az alkotmányba ütköző. – Amennyiben jogsértő az önkormányzati határozat, akkor a közigazgatási hivatalhoz fordul, hogy kezdeményezzék a rendelet megszüntetését – nyilatkozta Kállai Ernő. Ismert, a monoki önkormányzat a közelmúltban két rendeletet hozott. Az első arról szól, hogy a településen csak akkor kapjanak szociális segélyt a szülők, ha gyermekeiket óvodába, iskolába járatják, míg a másik rendelettel munkához kötötték a szociális segélyek folyósítását.
Valóban érkezett levél Kállai Ernő kisebbségi ombudsmantól az Észak-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kirendeltség törvényességi főosztályára, ám az osztálynak hivatalból – a levéltől függetlenül is – kötelessége vizsgálatot indítania – tudtuk meg Kiss György főosztályvezetőtől. Elmondta: a monoki jegyzőnek tizenöt napja van eljuttatni a jegyzőkönyvet, amelyet – bár jogszabály nem ír elő határidőt – két hónapon belül megvizsgálnak. Ha a rendelet szövegének elolvasása és tanulmányozása után törvénysértőnek találják azt, úgynevezett törvényességi észrevételt tesznek, és határidő megjelölésével kérik az önkormányzatot, hogy saját hatáskörben szüntesse meg a törvénytelen rendeletet. Amennyiben a rendelet hozói úgy döntenek, hogy nem vonják vissza azt, a főosztálynak kötelessége az Alkotmánybírósághoz beadványt szerkeszteni, amelyben indítványozni fogják, hogy az semmisítse meg a törvénysértő rendeletet.
Szepessy Zsolt, Monok polgármestere a bejelentett vizsgálattal kapcsolatban megjegyezte, Kállai Ernő csak teszi a dolgát, de neki továbbra is az a véleménye, hogy ez nem kisebbségi ügy, hanem egyszerű gazdasági kérdés. – Azt javaslom az ombudsmannak, abban is indítson vizsgálatot, hogy ezek a gyerekek miért nem jártak eddig iskolába, és miért hiányoztak sok száz órát. Érdemes lenne annak is utánajárni, hogyan fordulhat elő, hogy valaki hetedikesként 18 éves lehet. A hasonló problémák miatt a szülők ellen kellene vizsgálódni – fogalmazott a független településvezető, aki szerint nem egy önkormányzatot kellene szorongatni, hiszen ők egy visszás helyzetben próbálnak segítséget nyújtani a gyermekeknek, hanem azzal kellene foglalkozni, hogy a fiatalkorú kislányok, akik adott esetben 17 évesen hatodikosok, miért szülnek gyermekként gyerekeket, és hagyják ott idő előtt az iskolát. Hozzátette: állnak a vizsgálat elébe.
Kiss Péter kancelláriaminiszter a monoki kezdeményezéshez hasonló ötlettel állt elő, emiatt megkérdeztük véleményét Kállai Ernő vizsgálatával kapcsolatban. A kancelláriaminiszter sajtóosztályától azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Kiss Péter csak a monoki kezdeményezés azon részét támogatja, amely a szociális segélyek kifizetését közcélú munkák végzéséhez kötné, a gyermekvédelmi támogatások kifizetésével kapcsolatban nem nyilatkozott hét végi beszédében.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó