Mindennapos gond a mentő hiánya

Az elmúlt napokban is előfordult, hogy orvos nélkül futott ki az intenzív ellátásra szoruló betegek tervezhető szállítását végző speciális mentőautó. Szakemberek nyilatkozataira hivatkozva lapunk kedden számolt be arról, hogy ez a mentőegység nem működik megfelelően. A cikk megjelenése óta többen is megerősítették a megállapítást.

2008. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szakember is megkereste lapunkat, miután keddi számunkban beszámoltunk arról: nem működik megfelelően az egyetlen magyarországi speciális MICU (Mobil Intensive Care Unit) mentőegység, amely olyan, mint egy mozgó intenzív osztály. Mindannyiain egyetértettek a lapunknak korábban nyilatkozó szakemberekkel, akik állították: már csak papíron létezik ez a speciális autó, a gyógyszer- és eszközellátása bizonytalanná vált, s sokszor orvos sincs rajta.
Varga Csaba – aki a Kaposi Mór Megyei Kórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának vezetője – elmondta: a speciális mentőegységre feltétlenül szükség van, hiszen a jelenlegi kapacitás mellett nem mindig lehet biztosítani az intenzív ellátásra szorulók szállítását anélkül, hogy sérülne a klasszikus mentési munka. Felhívta a figyelmet: a MICU attól különleges, hogy olyan speciális szakemberek – intenzív terápiás szakorvosok, oxyológusok, sürgősségi szakorvosok – dolgoznak rajta, akiknek napi rutin az intenzív ellátásra szorulók kezelése. Varga elmondta, hogy Kaposváron is található egy ilyen speciális MICU autó, amelyet 2006-ban mintegy 35 millió forintért a Kaposi Mór Megyei Kórház önerőből vásárolt, miután az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ) folytatott egyeztetések alapján úgy tűnt, biztosítják a finanszírozását is. Az OMSZ-nél történt személycserék után azonban másként alakult finanszírozás híján soha nem működött üzemszerűen. Varga Csaba hangsúlyozta: szinte mindegyik egészségügyi miniszter megígérte a szükséges forrást – körülbelül havi ötmillió forintot –, de semmi nem történt.
Egy fővárosi, neve elhallgatását kérő intenzív terápiás szakorvos is a speciális egység szükségességére hívta fel a figyelmet. Tudomása van egy olyan esetről, amelyben MICU híján egy hagyományos mentőautó szállított vidékről Budapestre egy súlyos beteget. Ezekben az autókban a lélegeztetőgép akkumulátora nem bírja sokáig, ezért egy benzinkúton vesztegeltek egy órát a súlyos állapotú pácienssel, amíg a lélegeztetőgép akkumulátorát feltöltötték. Eljutott lapunkhoz a MICU beosztása, amelyből kiderül: az elmúlt napokban is előfordult, hogy orvos nélkül futott ki az autó.
Megkérdeztük az Egészségügyi Minisztériumot, hogy mit kívánnak tenni a probléma megoldásáért. A sajtóosztály szerint azonban nincs gond. Válaszukból kiderül: a MICU kísérleti alkalmazása mellett a súlyos állapotú betegek átszállítása nem okoz problémát, mert a rohamkocsik, egyes esetkocsik és valamennyi mentőhelikopter alkalmas a megfelelő személyi és tárgyi feltételek teljesülése miatt ezekre a szállításokra. Kissé érthetetlen, ha a tárca szerint minden rendben van, akkor miért nyílik lehetőség az Új Magyarország fejlesztési tervben régiónkénti egy MICU beszerzésére, majd ezt követően az országos elterjesztésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.