Különös együttműködési keretmegállapodást kötött 1999-ben az akkor még állami tulajdonban lévő Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt. a honvédelmi miniszter felügyelete alá tartozó Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel (ZMNE) – tudtuk meg. A megállapodás értelmében „az egyetem képzési kínálatának bővítése céljából és a polgári szféra felé nyitás érdekében” a társaság levelező és esti közgazdászképzésekben működött együtt az intézménnyel. Ez azt jelentette: felhasználva a tisztképző infrastruktúráját, oktatóit és részvételi lehetőségét, az állami felvételi rendszerben az általa toborzott diákoktól beszedte a költségtérítést, és a hallgatói befizetések terhére gondoskodott a tanárok, illetve az oktatásban részt vevő egyéb személyek díjazásáról. Tehát az egyetem egyes tanfolyamaira ezentúl úgy jelentkeztek a leendő hallgatók, hogy a költségtérítés címén befizetett pénzek egy része a Perfekthez folyt be.
*
Addig ebben a „kiszervezésben” sok kivetnivalót nem is talált az a néhány egyetemi vezető, aki tudott a megállapodásról, amíg nem privatizálták a Perfekt Szakoktató és Kiadó Rt.-t.
Mint ismert, a cég 2000-ben Gyurcsány Ferenc cégének, az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Rt.-nek a tulajdonába került. Ettől kezdve folyamatosan módosítgatni kezdték az eredeti együttműködési megállapodás feltételeit.
Komoly kötelezettségek
Az ezredfordulón ugyanis a dokumentumok szerint még komoly kötelezettségei voltak a Perfekt Rt.-nek, amelyek fejében intézhette a tanfolyam befizetéseinek kezelését. Papíron például hallgatókat kellett szereznie a külső képzésekre, és ezzel összefüggésben marketingtevékenységet is kellett folytatnia. Tantermeket és oktatástechnikai eszközöket kellett biztosítania az órákhoz, és el kellett látnia a hallgatókat tananyaggal. A később határozatlan idejűvé változtatott megállapodást azonban 2002-ben megváltoztatták. Megszabták például, hogy a beszedett hallgatói befizetésekből a Perfekt a képzésekkel összefüggő költségei fedezésére, átalánydíjként a befizetett teljes bruttó öszszeg kilencven százalékára jogosult, az általa beszerzett oktatási segédanyagokért, tankönyvekért járó teljes bevétel pedig a Perfektet illeti meg.
Szilvásy módosított
A módosítást Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter, a cég akkori vezetője írta alá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki puccsát megelőzően – amikor a jelenlegi kormányfő már kiszállt a Perfektből, és a társaságot Erdős Ákos cége vette át – megszüntették a magántársaság és az állami egyetem közti szerződéseket, és újabb együttműködési kontraktust írtak alá. Ebben már az szerepel, hogy a helyiségeket és az oktatástechnikai eszközöket is az egyetemnek kell szolgáltatnia a Perfekt által „beszervezett” diákoknak, és a ZMNE fizeti a tanári, vizsgáztatói, konzulensi óradíjakat is. A megállapodásban szerepel egy több mint furcsa kitétel is. Az egyetem feladatai között sorolják fel ugyanis, hogy félévenként tájékoztatja a Perfektet a felvett és beiratkozott hallgatói létszámról. Arról azonban a dokumentumok nem adnak információt, hogy erre miért van szüksége a cégnek, amikor a költségtérítések kilencven százalékáért a Perfekt egyik legfőbb feladata a diákok toborzása az új felsőfokú képzésekre. Az újabb egyezség alapján a cégnek már nem kötelező kinyomtatnia vagy megvennie a jegyzeteket, tankönyveket sem, ezeket a „lehetőségéhez képest kell biztosítania”. Azt azonban nem felejtették ki a szerződésből, hogy a Perfekt „véleményt nyilvánít a költségtérítési díjak mértékéről”, vagyis beleszólhat abba, hogy mennyit fizetnek majd a diákok a tanfolyamokért. A lapunk birtokába került nyilvántartás szerint egyébként ez az összeg több mint hetvenezer forintra rúgott egy félévben diákonként.
Könyörtelen feltételek
A Perfekt Rt. vezérigazgatója, Szepessy Hajnalka és az egyetem rektora, Szabó Miklós akadémikus által aláírt 2005-ös módosítás egyértelmű, úgy is mondhatnánk, könyörtelen feltételeket tartalmaz. Az egyetemmel szerződő cég a könyvelés terhes feladatait nem vállalja magára, de kötött határidőn belül pénzt követel azért az oktatásért, amit a Zrínyi tanárai végeznek el többek között a saját eszközeikkel, a saját tantermükben.
A Perfekt Zrt.-t lapzártáig hiába kerestük az ügyben. A honvédelmi tárca elismerte, hogy a Perfekt Zrt. és a ZMNE között 1999. július 31-én köttetett meg az a keretmegállapodás, amely alapján azóta több együttműködési megállapodás is született a Bolyai János Katonai Műszaki Kar képzésének segítésére.
Állításuk szerint „a Perfekt Zrt. együttműködési megállapodás alapján a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem BSc kimenetű képzéseivel kapcsolatos oktatásszervező tevékenységet végez, ezzel növelve az intézmény saját bevételeit, amelyekkel önállóan gazdálkodhat. A konkrét haszon tehát az önköltséges hallgatók számának növekedésében, végső soron pedig a felhasználható bevételek emelkedésében nyilvánul meg, javítva ezzel az egyetem működési feltételeit, miközben némiképp tehermentesíti a központi költségvetést.”
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése