Polémia a kitoloncolási botrányról

Minden illetékes hazai és nemzetközi szervezetnél panaszt tesz a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és Toroczkai László, a szervezet tiszteletbeli elnöke amiatt, hogy a politikust terroristagyanús személynek nyilvánította, rabosította, majd kitoloncolta az országból a kanadai rendőrség. A hazai parlamenti pártok eltérő álláspontot képviselnek az ügygyel kapcsolatban.

2008. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több európai parlamenti képviselőt már értesített a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) amiatt, hogy Kanadában inzultus érte Toroczkai Lászlót, a szervezet tiszteletbeli elnökét – jelentette ki lapunknak Zagyva György Gyula, a HVIM elnöke, hozzátéve, hogy napokon belül minden számításba jöhető hazai és nemzetközi szervezetnél panaszt tesznek. Mint azt lapunk elsőként megírta, terroristagyanús személynek nyilvánította a kanadai rendőrség a helyi magyarok meghívására a hét végén az országba látogató Toroczkai Lászlót, a HVIM tiszteletbeli elnökét, akit a repülőgépből való kiszálláskor rögtön őrizetbe vettek. Ötórás kihallgatás után végül rabosították a politikust, aki így most már a kanadai bűnügyi nyilvántartásban is szerepel. Ezután egy helyiségbe kísérték, ahol a repülőtéren elfogott, megbilincselt, főként afrikai bűnözők ültek. Később közölték vele, két választása van: a nemzetbiztonságra veszélyes személyként eljárást indítanak ellene, vagy önként elhagyja Kanadát. Toroczkai az utóbbi lehetőséget választotta.
Gedei József, az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának MSZP-s tagja tőlünk értesült az incidensről. A szocialista politikus elmondta, minden országnak megvan a saját jogrendszere, s ezt mindenkire azonos módon kell alkalmazni. – Ha itt ettől eltértek, akkor azt nem tudom elfogadni, ha viszont az illető a normarendszernek nem tudott megfelelni, akkor az egy jogszerű eljárás volt – közölte Gedei József. Megjegyezte, nem szeretné azt tapasztalni, hogy Kanadában is előítéletekkel alkalmaznák a jogszabályokat.
Hock Zoltán (MDF) lapunknak úgy fogalmazott, teljesen értetlenül állnak a történtek előtt, tekintettel arra, hogy a legjobb tudomásuk szerint Tororczkai Lászlóval szemben semmiféle eljárás nincsen, itthon semmiféle olyan bűncselekménnyel nem vádolták és nem vádolják, amivel a kanadai hatóságok. – Lehet Toroczkai László nézeteivel, véleményeivel egyetérteni vagy egyet nem érteni, de terroristának nevezni rendkívül durva túlzás – tette hozzá.
Eörsi Mátyás, a SZDSZ ügyvivője szerint minden országnak a legdiszkrecionálisabb jogköre, hogy kit enged be az országába és kit nem. – Olyannyira, hogy tudomásom szerint Hollandia kivételével nem is lehet a döntés ellen fellebbezni sehol, sőt az egyedüli olyan államigazgatási aktus, hogy indokot sem kell adni – jegyezte meg a szabad demokrata politikus.
A KDNP szóvivője érdeklődésünkre úgy reagált, miért kellene, hogy a pártjuknak álláspontja legyen az üggyel kapcsolatban. – Aki kíváncsi erre, az forduljon Szilvásy Györgyhöz – tette hozzá. A Fidesz köszönte a megkeresést, de nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.