Privatizáció rossz előkészítéssel

Aggasztó, hogy miközben a szolgáltatók közül egyedül a víziközművek nincsenek többségi külföldi tulajdonban, a tőkebevonás most folyó előkészítése nem mutatja, hogy az állami tulajdonos levonta volna az energiaszektor privatizációjának tanulságait. Nem jó jel, hogy a vagyont nem tartották tartósan az állami tulajdonban maradó javak körében, majd anélkül került be az Új tulajdonosi program részeként magánosítandó vagyontárgyak közé, hogy a szakmával érdemi konzultációt folytattak volna – derült ki a III. Nemzetközi víziközmű-konferencia tegnapi megnyitóján Debrecenben.

2008. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az a célunk, hogy távol tartsuk a külföldi tőkét a víziközmű-szolgáltatóktól, de szeretnénk meggyőződni arról, hogy az állami tulajdonos az energiaszektor magánosítását követő másfél évtized tapasztalatainak átgondolásával készítené elő a tőkebevonást – erre utaló jeleket azonban egyelőre nem látunk – mondta Ányos József, a Magyar Víziközmű-szövetség elnöke.
Aggályos, hogy az állam nem tartotta szükségesnek tartósan állami tulajdonban tartani a nemzeti vagyon e részét. A lex Mol, illetve a jelen pillanatban pontosan senki által nem ismert „black box” nem garancia a tisztességes ügyintézésre, s az is hátrány, hogy víziközmű-szolgáltatók tulajdonosi köre a jelek szerint nem rendelkezik a szakmai és lakossági érdekek megvédéséhez szükséges lobbierővel. Ebből a megfontolásból nagyon rossz üzenet, hogy az állami víziközművagyon a vonatkozó törvény szerint ingyenesen átadható az önkormányzatoknak, az erre jelentkező helyhatóságok eddig választ sem kaptak az ilyen irányú kéréseikre. További kérdéseket vet fel, hogy Magyarországon gyakorlatilag leállhat a vízbázis védelmére a polgári kormány idején indított vízbázis-védelmi program, szemben a környező országokkal, Magyarországon nincs vízvisszatartás. A Vásárhelyi-terv jelen állapotában nem gondoskodik a vizek megtartásáról, csak az árvizek gyors elvezetéséről. Így rövid időn belül a korlátozottan hozzáférhető javak sorába kerülhet a víz, ami különösen olyan vízpolitika esetén fenyeget, ami kiszolgáltatott hazánkat az óriási vízigény a globális papíripari háttérországává teszi.
A vagyon Új tulajdonosi programban történő szerepeltetése kapcsán Ányos József bejelentette, a szövetség egyeztetést kezdeményezett a Pénzügymisztériumnál a közművek kisebbségi részvénycsomagban tervezett értékesítéséről. Rámutatott: amellett, hogy a tőzsdei mozgások ellenőrizhetetlenek, s így nagy kockázatot hordoznak, az ebben a körben szereplő regionális vízművek nem is túlzottan hatékonyak, így jelen állapotukban legfeljebb nemzeti érzésből érdeklődhet utánuk a csekély anyagi erővel rendelkező állampolgár. Ha viszont a hatékonyság növelésére csak akkor kerül sor, amikor már megtörtént a privatizáció, azzal kell számolni, hogy végső soron a lakosságot terhelő jelentős áremelésekkel lehet azt elérni. Ezzel összefüggésben Katona Kálmán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke arról beszélt, szükség lenne egy infrastruktúra-hivatalra – akár az energiahivatalon belül is –, ami hatással lehet az árakra. A víziközmű-szolgáltatás ugyanis, az EU vonatkozó direktívái miatt, az árak szempontjából 2010 után kettős szorításban lesz: egyrészt ki kell termelnie a szolgáltatás fedezete mellett a fenntartás és felújítás költségeit is, ugyanakkor a beszedendő díjak nem haladhatják meg egy átlagos háztartás kiadásainak 3,5 százalékát. Katona Kálmán felhívta a figyelmet arra is, hogy a hatékonyság – különösen az olyan nagy beruházásigényű fejlesztések mellett, mint az ivóvízjavító program – elaprózott szolgáltatók mellett nem érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.