Törzskönyvezni az élelmiszereket?

A funkcionális élelmiszereket törzskönyvezni kellene, meg kellene határozni, hogy milyen mennyiség elfogyasztása esetén milyen hatás várható. A törvényi szabályozással javítani lehetne a hazai termelők piaci pozícióit – hangzott el egy konferencián tegnap Debrecenben.

2008. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyógyító-megelőző vagy éppen terápiás hatású élelmiszerek modern kori karrierje a C-vitamint tartalmazó zöldségek felfedezésével kezdődött, amikor is kiderült, fogyasztásukkal az olyan hiánybetegség kialakulása, mint a skorbut, megelőzhető. Ma már ismert, az omega-3 zsírsavat tartalmazó halkészítmények érrendszeri betegségeket megelőző hatása, de széles körben használt a bifidus essensissel készült joghurtok emésztésre gyakorolt jótékony hatása is. Az egészségtudatos táplálkozás iránti igény az ismeretek bővülésével egyre nő – átlagosan évi hét, a Magyarországhoz hasonló fejlettségű országokban pedig húszszázalékos bővüléssel számolnak –, s ezzel párhuzamosan nő a kínálati oldal is. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, egyre több terméket akarnak jobban és magasabb áron eladni azzal, hogy ráírják, segít az egészség megőrzésében vagy egyes betegségek megelőzésében. A bökkenő csak az, hogy e tájékoztatk mögött többnyire nincs semmiféle hatásvizsgálat, vagyis a felirat sok esetben valószínűleg nem több, mint ügyes reklámfogás – mutatott rá Szilvássy Zoltán rektorhelyettes, a Debreceni Egyetem Gyógyszertani Intézetének igazgatója. A profeszszor hangsúlyozta, csak abban az esetben várható, hogy az élelmiszerboltok pultjain fellelhető funkcionális élelmiszerek fogyasztásával valóban lehetséges legyen a gyógyítás és a megelőzés, ha piacra dobásuk előtt olyan minősítési procedúrán esnek át, mint a gyógyszer törzskönyvezése. Ennek során igazolják hatásukat, meghatározzák az ajánlott menynyiség alsó és felső határát, illetve egész pontosan definiálják, hogy milyen betegség megelőzésére, illetve gyógyítására javallott.
Jávor András, az egyetem oktatási rektorhelyettese, az agrárcentrum tanára hangsúlyozta, a funkcionális élelmiszerek fogyasztására való odafigyelés össztársadalmi érdek, mert segítségükkel a gyógyszerek mellékhatása csökkenthet, s ezen keresztül a tb-kassza kiadásai is mérséklődhetnek. Jávor szerint hosszabb távon a funkcionális élelmiszerek előállításának állami támogatását is érdemes lenne megfontolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.