Számos per kezdődik ezen a héten Szabolcs-Szatmár-Bereg megye városi bíróságain azok ellen a cigányok ellen, akik lopott színesfémet adtak el az adócsalásért elítélt volt Veres-üzlettárs Bogát-Ferr Kft. nevű cégének. Először közúti jelzőtáblákat, villamosvezetékek rézdrótjait rongálták meg, lopták el, majd adták el a színesfém-kereskedő társaságnak, később a nagyobb tételben érkező csempészáru legalizálását is támogatták fiktív számlák kibocsátásával. A most lopásért, garázdaságért és rongálásért induló pereknek több tucat olyan vádlottja van, aki maga is beszállítója volt a Kabai Károly és Veres János által a kilencvenes évek elején közösen alapított Bogát-Ferr Kft.-nek, illetve kapcsolatban állt olyannal, aki értékesített Kabaiéknak. Veres János a kilencvenes évek elején lemondott a cégben viselt tisztségéről, majd ’95-ben üzletrészét is eladta a Kabai család tagjainak.
A tavaly jogerős ítélettel zárult Kabai-per a vállalkozó kilencvenes években végzett tevékenysége miatt indult 2004-ben, miután a fogyasztóvédelem, azt követően pedig az APEH adócsalásra utaló jeleket fedezett fel a Bogát-Ferr könyveiben. A büntetőeljárás Kabai Károlyt láthatóan nem zavarta politikai tevékenységében. MSZP-tag maradt, sőt, aktívan részt vett volt üzlettársa, Veres János 2006-os országgyűlési képviselői kampányában. De még a helyhatósági választások idején is olyan bizalmat élvezett az MSZP-ben, hogy őt indították a nyírbogáti alpolgármesteri posztért. Nem nyert, politikai karrierje így megtorpant, ám üzleti ügyei továbbra is jól alakultak, hiszen cégének a tulajdonos ellen folyó büntetőper ellenére sikerült egy 292 millió forintos lőszer-megsemmisítési megrendelést elhoznia a Honvédelmi Minisztériumtól.
A büntetőper 2007 februárjában jogerős három és fél év letöltendő börtönbüntetést kiszabó ítélettel zárult, ám Kabai Károly ebbe nem akart beletörődni. Fellebbviteli kérelemmel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz ártatlansága kimondásért – arra hivatkozott, hogy 2007 elején egy rendelet lehetővé tette a fordított adózást, vagyis azt, hogy a színesfém felvásárlása esetében nem az eladó, hanem a vevő számíthassa fel az áfát – kérését azonban elutasították. Ezt követően is mindent elkövetett azért, hogy ne kelljen börtönbe vonulnia – életveszélyes betegségre hivatkozott, majd egy gyógyintézetben bujkált egészen addig, amíg lapunk, illetve a Hír TV információi alapján nyomára nem bukkant a rendőrség. Kabai Károly jelenleg jogerős börtönbüntetését tölti. Néhány hete lábra kapott a hír, hogy egészségi állapotára való tekintettel hétvégeken hazaengedik, ám ezt cáfolták.
A Kabai-klán üzleti ügyei az „alapító atya” akadályoztatása ellenére továbbra is virulnak, a család érdekeltségi körébe tartozó Nyír-Uncia Kft. egy háromszázmilliós tanklövedék-megsemmisítési pályázaton lett befutó a Honvédelmi Minisztériumnál, a Kabai veje által vezetett cég pedig olyan jó árajánlattal kereste meg a tárcát, hogy jogot nyert arra, hogy 300 tonna acélhulladékhoz jusson a minisztérium Currus Rt. nevű cégétől.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait