Beperelhetik az államot a korbácsrendeletért

Bepereli a magyar államot egy kardiológus főorvos, ha valóban megbüntetik, amiért az általa felírt gyógyszerekhez kifizetett társadalombiztosítási támogatás meghaladja az országos átlagot. Az Egészségügyi Minisztérium ugyan állítja, hogy tervbe vették a júliustól hatályos rendelet módosítását, ám a részletekről nem nyilatkozik.

2008. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többszöri halasztás után elvileg júliustól lépne hatályba az a jogszabály, amellyel büntethetővé válnak az orvosok, illetve az őket foglalkoztató egészségügyi intézmények az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által túlzottnak ítélt gyógyszerrendelés miatt. A biztosító doktoronként összesíti a felírt medicinák mennyiségét, valamint a hozzájuk igénybe vett tb-támogatás összegét. Értesíti is őket, hogy mutatóik hogyan viszonyulnak az országos átlaghoz. Megbüntetik azokat a háziorvosokat, akik összességében az országos átlagnál több tb-támogatást utalványoztak betegeik gyógyszereihez: az országos átlag túllépésének mértékétől függően akár finanszírozásuk tíz százalékát is visszatarthatják. A kórházban vagy szakrendelőben dolgozó doktorok gyógyszerfelírását is vizsgálják, ám esetükben az intézményt szankcionálják. A rendszert rengetegen támadták, nem véletlen tehát, hogy hatályba lépését többször is elhalasztották a döntéshozók.
Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológiai osztályának vezetője, a Magyar Kardiológusok Társaságának előző főtitkára alkotmányellenesnek tartja a jogszabályt. Kijelentette: ha az hatályba lép júliustól, s őt vagy intézményét megbüntetik, akkor perre viszi az ügyet. Márpedig a biztosítótól kapott tájékoztató jellegű adatok alapján mindenképpen számíthatna a szankcióra. Mint Tomcsányi elmondta: egyeztettek alkotmányjogászokkal, akik egyetértettek véleményükkel.
Lapunknak adott interjújában a kardiológus kifejtette: a betegeknek alkotmányos joguk van hozzájutni a legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz. Az orvosnak pedig a legjobb tudása és a szakma szabályai szerint, a páciens egyéni sajátosságait figyelembe véve kell döntenie a megfelelő gyógyszeres terápiáról. – Hogyan lehet ezt garantálni, ha közben pénzbüntetéssel fenyegetik őket? Ezeket a szempontokat miként írhatja felül valamiféle bizonytalan országos átlaghoz való igazodás? – sorolta a kérdéseket. – Ha az OEP „befogadja”, s támogatja az új, korszerű és emiatt sokszor drágább készítményeket, akkor miért bünteti meg az orvost, ha ezeket alkalmazza is? Ki vállalja majd a felelősséget, ha egy beteg pert indít, mondván, nem a megfelelő gyógyszert kapta, s eközben a doktor azzal védekezik, hogy félt az országos átlag túllépésétől és a pénzbüntetéstől? – folytatta a kérdések sorát. Más visszásságokat is említett a főorvos a szakmai körökben korbácsrendeletként emlegetett jogszabállyal kapcsolatban. Az egyik például, hogy olyan készítményeket is egy csoportba sorolt a biztosító, amelyek egy-egy betegség kezelésénél nem lehetnek egymás alternatívái.
Tomcsányi János hangsúlyozta: nem lehet fenyegetettségben tartani az orvosokat, de azzal egyetért, hogy a gyógyszerfelírásnál a szakmai szabályokat kell követni, s ezt a hatóságnak ellenőriznie kell. Arra a kérdésre, hogy csak a jogszabály visszavonását vagy annak módosítását is elfogadhatónak tartaná-e, úgy felelt: nem ismeri a módosításra vonatkozó elképzeléseket, de nehezen tudja elképzelni, hogy ezen alapelvek mellett szakmailag elfogadható rendszert lehetne létrehozni.
Érdeklődtünk az Egészségügyi Minisztériumban, hogy mit terveznek a júliustól hatályba lépő jogszabállyal. A tárca sajtóosztálya azt közölte: a szakmai szervezetek bevonásával vizsgálják a módosítás lehetőségét. Részleteket azonban nem közöltek.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy nyilatkozott lapunknak: egyelőre semmilyen információja nincs a tervezett módosításokról. A rendszert azonban kezdetektől fogva ellenezte. Az általunk megkérdezett gyógyszergyártói érdekképviseletek és a betegszervezetek sem ismerik a terveket, s szintén tiltakoznak a rendelet bevezetése ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.