Úgy tűnik, beszállítói rovására őrzi meg versenyképességét az egyik külföldi áruházlánc. A Spar Magyarország Kft. ugyanis a napokban e-mailben tudatta szerződött partnereivel, hogy júliustól négy százalékkal kevesebbet fizet, vagyis a beszállító által benyújtott szerződéses számlán szereplő öszszegnek ezentúl csak a 96 százalékát ismeri el. A Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. kifejti: az elmúlt időszakban tapasztalt árfolyamváltozások, a forint euróval, dollárral és más devizákkal szembeni erősödése indokolja azt, hogy mostantól „csökkentett szinten” ismerik el a beszállítói árakat, hozzátéve, hogy a magyar piacon való versenyképesség biztosítása közös érdek. A múlt hét pénteken kelt levélben azt is kérik, hogy a partnerek július 1-jéig állítsák át számlázási rendszerüket, majd igazolják azt írásban.
A hazánkban kétszáznál is több üzletet üzemeltető osztrák tulajdonú cég hivatalos körlevelét egy felháborodott vállalkozó küldte el a Magyar Nemzetnek, aki szerint a multik kizsákmányoló magatartása már-már tarthatatlan. Lapunk neve elhallgatását kérő informátora szerint most, amikor az üzemanyagok és a szállítási költségek is 30-40 százalékkal drágultak, ráadásul egekbe szökött az alapanyagok ára, a láncok végképp visszaélnek gazdasági erőfölényükkel. Elmondása szerint a Spar minden előzetes egyeztetés nélkül hozta meg a költségcsökkentő döntést, amit, ha nem fogad el a beszállító, akkor vélhetően nem tartanak igényt további szolgálataira. – Így van ez az évente többször beszedett sarcokkal is – mondta informátorunk, példaként említve a polcpénzt, a felújítási és reklámköltségeket, valamint a számos más címen, szerződésen kívül elkért hozzájárulást.
– A világszerte tapasztalható áremelkedés legalább részleges ellensúlyozására keressük a megoldásokat, a vevők érdekében – mondta megkeresésünkre a Spar kommunikációs vezetője. Laber Zsuzsa hangsúlyozta: a társaság nem utasította, hanem kérte az importőr-nagykereskedő szállítóktól az árfolyam erősödésére alapozott árcsökkentést. – Semmilyen egyoldalú, önkényes intézkedést nem teszünk – tette hozzá, megjegyezve, hogy amikor a forint árfolyama a múltban csökkent, az importőrök áthárították veszteségeiket a kereskedőkre és ezáltal a fogyasztókra is. Lapunk megkereste a Gazdasági Versenyhivatalt is az ügyben, s a hatóság mára ígért reagálást.
A Spar mára Magyarország második legnagyobb kereskedelmi vállalatává nőtte ki magát, főként, hogy a napokban Brüsszelben jóváhagyták a Plus üzletekre vonatkozó vételi szándékát. A cég márciusban szerződött a német Tengelmann-csoporttal 174 magyarországi Plus diszkont megvásárlására, amivel piaci részesedése 13 százalékra nőtt. Az üzletláncóriás tavaly 1,1 milliárd eurós, azaz 284,5 milliárd forintos forgalmat bonyolított.
Apáti Bence emlékezik Gyurcsányék 20 évvel ezelőtti gyalázatára