Hatalmi káosz a tisztképzőn

Továbbra is feszült a hangulat a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ZMNE), mert az intézmény két karának összevonásával elkezdődött átszervezések eddig nem tapasztalt hatalmi harcot eredményeztek a vezetőségben. Az egyetemi tanárok egy része a szerintük „puccsal” pozícióba került Nagy Kálmán kancellár visszahívását kezdeményezte Szekeres Imre honvédelmi miniszternél. Azért sem mindegy, kik lesznek az intézmény irányítói, mert a tervek szerint az egyetem 3,8 milliárd forintot költhet majd el a Honvédelmi Minisztérium költségvetéséből.

2008. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tanár nevében Nagy Kálmán kancellár visszahívását kezdeményezte az egyik dékán a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ZMNE). Az intézménynek ráadásul jelenleg nincsenek többségi szavazattal elfogadott rektorhelyettesei sem, miközben közeledik az akkreditáció. Szekeres Imre honvédelmi miniszter ugyanis – tekintettel arra, hogy az egyetemi szenátus nem adott elegendő számú támogató szavazatot a jelölteknek – a rektorhelyettesi pályázatokat és az egyik dékáni pályázatot is érvénytelennek nyilvánította.
Az ellentábor, illetve a Honvédelmi Minisztérium (HM) már most jelezte, hogy a kancellár visszahívása nem kapott megfelelő támogatást, hiszen nem kérdezték meg róla a kari tanács véleményét, vagyis úgy tűnik, mindezek ellenére ragaszkodnak Nagy Kálmán személyéhez.
A kancellár ellenzéke szerint viszont a szenátus tagjának nem kell kikérni a kari tanács véleményét és a visszavonással kapcsolatos állásfoglalását, mivel a dékánok nem hivatalból tagjai a szenátusnak, ők is választott tagok. Az említett kari dékántól pedig azért tartanak, mert „felemelte a szavát a szabálytalan pályázatok és a szenátusi döntések semmibe vétele ellen, és illegitimnek tartja a jelenlegi vezetést”.
Az ellentétek tehát feloldhatatlannak tűnnek, ami nem kedvez a minősítési eljárásra való felkészülésnek.
Egyes egyetemi vélemények szerint a megbízott, ideiglenes rektorhelyettesekkel, akiket nem támogattak a szenátusban kellő szavazattal, veszélybe kerülhet az ország egyetlen tisztképzőjének jövője is.
A HM sajtóosztályán ezzel kapcsolatban azt közölték: mivel a kérdéses vezetői munkakörök a törvény szerint csak pályázat útján tölthetők be, azok kiírása a jogszabályoknak megfelelő módon és időben megtörténik. A belső ellenzék viszont úgy tartja: ha a jelenlegi rektor és a miniszter a törvények értelmében akart volna eljárni, akkor már mindenkit kinevezhetnének, hiszen a rektorhelyettesi pályázatokhoz több mint 50 nap, a dékáni pályázatok kiírásához pedig több mint 30 nap állt rendelkezésére a tárcavezetőnek.
Az is kérdés, hogy ha a Zrínyin így mennek tovább a dolgok, és a jelöltek, illetve a szenátusi szavazást levezető kancellár személye nem változik, lehet-e a későbbiekben számítani a többség támogató voksaira.
A kancellár visszahívását kezdeményezők szerint már meg is indult a döntéshozók „megdolgozása”, különböző fenyegetésekkel vagy ígéretekkel próbálják meggyőzni a szenátus tagjait, hogy „az új korszak” jelöltjeit támogassák. Ez persze a HM szerint rágalom. Lapunk kérdéseire válaszolva a szaktárca kijelentette: ha a honvédelmi miniszternek az egyetem felső vezetését érintő döntéshozatali szabálytalanság a tudomására jutna, úgy hivatalból rendelne el vizsgálatot. A kancellár eltávolításáért küzdő dékán támogatói úgy vélik, a ZMNE vezetése a jelenlegi, ideiglenesen megbízott rektorhelyettesek irányításával azért is kártékony, mert a legkisebb figyelmet fordítja a tisztképzésre (inkább különféle polgári képzéseket indítanak), pedig az egyetem zömében erre kap majd évi 3,8 milliárd forintot a költségvetéstől. Az egyetem jelenlegi vezetésének szerintük csak a pénzbevétel a fontos.
A HM-nek erről is más a véleménye. Úgy látják, hogy „az egyetem elmúlt bő egy éve, benne a rekonstrukcióval, a képzési kimeneti követelmények újbóli felülvizsgálatával, az oktatási programoknak a tisztképzés gyakorlati szempontjait az eddigieknél jobban figyelembe vevő átdolgozásával, a legnagyobb felhasználó, a Magyar Honvédség igényeinek magasabb szintű kielégítését célozta”. Az új együttműködési megállapodások pedig szintén azt szolgálják, hogy hatékonyabb legyen a katonai képzés.
A hangulat a ZMNE vezetőségében tehát egyre rosszabb, amit egyébként a HM is elismer. Vitathatatlannak tartják, hogy „az egyetem állományának hangulata nem cseng össze az intézmény előtt álló feladatok bonyolultságával és súlyával”. A lapunk által megkérdezett egyetemi vezetők szerint így viszont csekély az esélye annak, amit a HM a jövőről képzel, hogy az egyetem vezetésének „régi tagjai” a „kívülről jöttekkel vállvetve” „a szervezet iránti lojalitás” alapján tesznek meg mindent az akkreditáció sikeréért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.