Az eseményen a katonai vezérkar mellett részt vesz Szekeres Imre honvédelmi miniszter is. Miközben az elmúlt hetekben a második tűzszerészünk veszti az életét az ázsiai országban szolgálatteljesítés közben, az afganisztáni misszióból származó információink szerint sok katona „lázadás közeli” helyzetnek tartja azokat az állapotokat, amelyek az utóbbi időben kialakulhattak a magyarok Puli-Humriban lévő táborában. A Magyar Honvédség különleges bizottsága tehát jókor érkezik a helyszínre, Benkő Tibor összhaderőnemi parancsnokhelyettes vezetésével, hogy rendet tegyen.
*
A katonáktól kiszivárgott hírek szerint a táborban uralkodó állapotoknak csak közvetve van köze a két tűzszerész halálához, a tragédiák legfeljebb következményei a magyar bázison történteknek.
Több katona kérte már ezen események előtt a repatriálását (visszaköltözését és külszolgálatának megszüntetését) az afganisztáni misszióból az elmúlt hónapokban. A katonák többnyire családi okokra hivatkoztak, de a valódi indokuk az volt, hogy nem tudták elfogadni Simon Attila ezredes, a magyar Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) parancsnoka vezetési stílusát és következetlen döntéseit.
A visszahívásukat kérvényező katonák között több missziót megjárt tisztek is voltak, köztük bolgár hivatásossal, aki a NATO-nak is jelezte Simon ezredessel szembeni fenntartásait. Az ezredes hivatalosan a szabadságát tölti Magyarországon, de úgy tudjuk, valójában hazarendelték az afganisztáni magyar PRT parancsnokát, hogy írjon jelentést a tábor helyzetéről. Ez viszont növelte a bizonytalanságot. A tábor irányításának labilis helyzete vagy a magyar vezérkar hibája lehetett, hogy egy halálos áldozatot követelő pokolgépes merénylet után alig egy hónappal egy út menti bomba megközelítését engedélyezték Nemes Krisztiánnak, a frissen kinevezett tűzszerész rajparancsnoknak, miközben a NATO irányelve szerint ilyenkor a helyszíni robbantás feltételeit kell megteremteni. Egyelőre az is bizonytalan: hazahívják-e a magyar tűzszerészeket Afganisztánból. A NATO már jelezte: nem ragaszkodik a munkájukhoz. Szekeres Imre honvédelmi miniszter viszont még nem döntött a tűzszerészeink sorsáról – feltehetőleg a presztízsveszteség elkerüléséért és a kedélyek megnyugtatása végett –, egyelőre szüneteltetik az alakulat szolgálatát.
A tűzszerészekre egyébként egész Afganisztánban tízezer dolláros vérdíjat tűztek ki, ezért minden harmadik halálos áldozat ilyen szakember az ázsiai országban zajló háborúban. Erről Gusztin György egykori kabuli ügyvivő nyilatkozott az egyik kereskedelmi televízióban. Még több pénz is ütheti a merénylő markát, ha a sikeres robbantásról videofelvételt készít – tette hozzá a szakértő. Szekeres Imre ezzel kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: honvédelmi miniszterként elsődleges kötelessége a magyar katonák biztonságának növelése. „Ezért arra kéri a magyar média szereplőit, hogy a meleg és a hírhiány ne vezesse őket félre.” Szekeres közölte azt is: tudott arról, hogy Simon Attila Magyarországon van, hiszen az egy hónapja Afganisztánban elhunyt Kovács Gyula halálának körülményeiről készíti a jelentését. Ezért nem utazott vissza szabadsága után. Sándor Tamás alezredes, a helyettese megfelelően látja el a parancsnoki feladatot. Mint mondta, Simon Attila ezredes parancsnokai döntik el, hogy a tapasztalatok kiértékeléséhez szükség van-e itthoni jelenlétére. Vagyis az a következő hetekben derül ki, hogy Simon visszamegy-e az afganisztáni táborba, vagy más feladatot kap. Ebből az feltételezhető, hogy Simon ezredest valamilyen oknál fogva valóban nem akarják már visszaküldeni Afganisztánba. A HM állítása szerint azonban ehhez nem lehet köze a katonák hangulatának. Az elmúlt fél évben ugyanis három fő „került repatriálásra”, két fő családi okok, egy pedig fegyelmi vétség miatt. A tűzszerészfeladatok szüneteltetése nem azt jelenti, hogy többé nem vállalunk ilyen szolgálatot Puli-Humriban. A NATO a Baglánban szolgáló PRT szükséges képességei közé ajánlja a tűzszerészképességet, amellyel egyébként az ugyanezt a PRT-t előttünk vezető Hollandia is rendelkezett, sőt, ezzel minden afganisztáni PRT rendelkezik, saját biztonságának növelése érdekében – közölte a szaktárca.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja