Ismét a Terszol takarít

Komoly vetélytársa akadt, mégis ismét a Terszol Kft. nyerte el a legújabb nagy költségű környezeti kármentesítésre kiírt pályázatot a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól. A cég konzorciuma négy és fél milliárd forintért távolíthatja el az üröm-csókavári mészkőbányából a hatvanas, hetvenes években lerakott gázgyári iszapot a Geohidroterv Kft.-vel. A hatvanezer tonnányi massza mérgezéssel fenyegeti az egymillió ember ellátását biztosító karsztvízgyűjtő területet.

2008. 07. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen kilenc társaság jelentkezett az üröm-csókavári bányaterület megtisztítására kiírt tenderre, de végül két konzorcium adott be ajánlatot. A Terszol konzorciuma mellett a szintén nagy hulladékgazdálkodási tapasztalatokkal rendelkező Saubermacher Kft. által vezetett társulás volt a másik pályázó. Arra a kérdésre, hogy végül miért nem ők nyertek, az a hivatalos válasz, hogy jobb volt a pályázatuk, és nagyobb referenciával rendelkeznek. A kiírásban azonban olyan, jogilag értelmezhetetlen kitételek is szerepeltek, amelyeket végül kihasználhattak a győztesek.
Laboda Gábor ürömi polgármestertől például megtudtuk, hogy az önkormányzat nem vett részt ugyan az elbírálásban, de a pályázóknak a kiírás szerint előnyös lett volna, ha útvonalengedélyért, illetve telephelyengedélyért folyamodnak a helyhatósághoz. Ezt azonban csak a Terszol Kft. tette meg. A Terszolt egyébként a „hulladékos szakmában” ma már csak úgy emlegetik, hogy olyan cég, amely „mindent visz”, vagyis a nagyobb állami megbízásokra mellette nem is nagyon érdemes jelentkezni.
A Terszol az elmúlt években elnyert mentesítéseknél ráadásul rendre „megfejelte” a vállalásait, mondván: a felmértnél nagyobb mennyiségű veszélyes hulladékot talált. A tervezett 1,8 milliárd forint helyett például hatmilliárdért takarította el a veszélyes hulladékot a budafoki barlanglakásokból, és a csepeli mentesítésnél is talált többletgalvániszapot, de ennek elszállítását végül más cégre bízták.
Laboda Gábor bízik abban, hogy ennek ellenére a kármentesítés nem ütközik akadályokba Ürömön. A településnek elvárásai is vannak a kivitelezővel szemben, például a teherautók leendő útvonalának számító Mészégető út leaszfaltozását kívánják, és a tulajdonukban álló csókavári bányaterület teljes rehabilitációját, hogy az alkalmas legyen a barlangászturizmusra. A bányagödörben például van egy kézzel épített, eredeti szerpentin is, amelyet szintén látogathatóvá kívánnak tenni, és ehhez a tervek szerint pályázna a település az Európai Unió forrásaira. A helyiek szeretnék a növények visszatelepítését is az erdei út mentén.
Horváth Péter, a Saubermacher Kft. ügyvezető igazgatója „jó nyomozást” kívánt lapunknak, amikor arról érdeklődtünk, hogy szerinte miért minden nagyobb állami kármentesítési munkát a Terszol nyer el Magyarországon. Az ürömi mentesítésről viszont csak annyit mondott, bizonyára jobb volt a pályázata a riválisuknak. A Saubermacher viszont jogilag értelmezhetetlennek tartotta a tenderben azt a kitételt, hogy előnyös, ha a jelentkező előre egyeztet az önkormányzattal a telephelyengedélyről.
A Terszol Kft.-nél a Geohidraterv Kft.-hez irányítottak bennünket, mondván: ez a cég a konzorcium vezetője. Radics Róbert, a Geohidraterv igazgatója közölte: az Ürömön elhelyezett gázgyári salak mennyiségéről szóló felmérés már része volt a pályázati dokumentá-ciónak, és ez alapján lehet tudni, hogy hozzávetőlegesen hatvanezer tonna veszélyes hulladék van a területen. A 4,5 milliárd forintos kárelhárítási összegből viszont azt is vállalniuk kell, hogy további háromezer tonna (a felmért mennyiség öt százaléka) erejéig az esetlegesen a területen talált többlethulladékot is elszállítják. Ha azonban kevesebb lesz a gázgyári tisztítómassza a bányában, akkor csökken az átalánydíj összege is, amit a munkáért kapnak a kármentesítők. A munkák területén hídmérlegek lesznek, és a befogadóknál is, és a szállításokat a szándékaik szerint folyamatosan ellenőrizhetik majd az érintettek, a sajtó és a hatóságok – mondta Radics Róbert, aki szerint az Európai Unió is garancia a munkák ellenőrzésére, hiszen az üröm-csókavári bányát az EU forrásaiból mentesítik a károktól.
A gázgyári salakból egyébként a tervek szerint nem marad feldolgozatlan anyag, egy részét a borsodi ércelőkészítőbe viszik, ahol kohászati alapanyagként hasznosítható zsugorítmányt állítanak elő a veszélyes hulladékból, a másik részét pedig Tatán dolgozzák föl komposztálással – tette hozzá az igazgató.
Mint arról már többször beszámoltunk, a kilencvenes években nyilvánították veszélyes hulladékká a gázgyári tisztítómasszát, amelyet a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig terjedő időszakban töltöttek a budafoki barlanglakások helyére és az üröm-csókavári kőbányába. Ürömön nagy gondokat okozhat a szennyezés, hiszen az ott elhelyezett hatvanezer tonnányi gázmaszsza egyenesen a Gellért-hegy alatti karsztvizeket veszélyezteti. A kőbánya szennyezett területét sikerült szigetelni, de az ottani kármentesítésre csak most szereztek elég pénzt az EU forrásaiból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.