Lakóparképítők a tisztképzőben

Lakóparkok, szállodák épülhetnek a honvédség nagy múltú tisztképző egyetemének egykori Üllői úti objektumában, ha a főváros hozzájárul a terület átminősítéséhez. Az ingatlanegyüttest a honvédelmi tárca eladta a balliberális vezetésű IX. kerületi önkormányzatnak, amely az 5,6 milliárd forintos vételár nagy részének kifizetése fejében túladta a tulajdon kilencven százalékát egy izraeli– hollandiai hátterű lakóparképítőkkel dolgozó csoportnak.

2008. 07. 24. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izraeli–hollandiai érdekeltségű lakóparképítők tették be a lábukat a nagy múltú Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) Üllői úti ingatlanaiba – tudta meg lapunk. A beruházók megjelenéséhez a balliberális vezetésű IX. kerületi önkormányzat hozzájárulása is kellett, amely társulási szerződést kötött a Magyarországon, Romániában és Lengyelországban is lakóingatlan-nagyberuházásokat végrehajtó Olimpia Group cégcsoporttal. Az Olimpia Group magyarországi kivitelezője az a Nanette Construction Hungary Kft., amelynek tulajdonosi, vezetői köre izraeli, hollandiai vállalkozókhoz köthető, és számos lakóparkot, aparmanházat épített már fel Magyarországon. Ők húzták fel például a Magnólia lakóparkot a XVIII. kerületben vagy a szintén IX. kerületi Zöld Liget apartmanházat.
*
A velük kötött megállapodás értelmében a kerületet tízszázalékos részesedés illeti meg a nyereségből, amely az egyetemi ingatlanok megvásárlása után kerül a konzorcium kasszájába.
A ferencvárosi önkormányzat 5,630 milliárd forintért vásárolta meg a nagy értékű ingatlanokat a Honvédelmi Minisztériumtól (HM). Az állami vagyonról szóló 2007-es törvény ugyanis erre adott lehetőséget, és a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács is a két állami szereplő közötti vagyonértékesítésre adott engedélyt 2008. április 16-án. A helyi önkormányzatnak viszont nem volt forrása az objektum megvásárlására. Szerepét ezért ingatlanpiaci szakértők strómanként minősítették, és tízszázalékos részesedésért átjátszotta az ingatlanokat a milliárdos vételárat kifizető Olimpia Group cégcsoportnak.
Gegesy Ferenc (SZDSZ) ferencvárosi polgármestertől megtudtuk: álláspontjuk szerint így jól járhat a kerület is, hiszen a ZMNE campusában jelenleg csak honvédségi célú létesítmények építhetők, de ha a főváros és a kerület átminősíti az ingatlanokat építési övezetté, egy fejlesztéssel jóval nagyobb bevételre tehetnek szert. Hasonlóan jól járhatnak az átsorolás után akkor is, ha az objektum telkeit és épületeit továbbadják. A polgármester cáfolta azokat a sajtóinformációkat, hogy az ingatlanegyüttesre szemet vetettek a Ferencvárosi Torna Club (FTC) Zrt. jelenlegi brit tulajdonosai, mert áttelepítenék a labdarúgópályát az Üllői út túloldalára. Mint mondta, lehet, hogy érdeklődtek ezek a vállalkozók is, de számukra ez nem lenne kifizetődő, hiszen az FTC jelenlegi ingatlanjain mindenképpen csak akkor fejleszthetnek, ha sportcélú létesítményeket is építenek. Ehhez pedig már benyújtották a kérelmet a környezetvédelmi engedélyre – tette hozzá a polgármester.
Az önkormányzat egyébként csak minimális összeggel szállt be a vételárba, de jelentős bevételre számíthat – mondta el Gegesy, aki viszont azt nem árulta el, pontosan mennyit kellett kifizetniük az ingatlanok árából.
Ha nem adják el a telkeket, a polgármester szerint azokon lakópark, apartman- vagy irodaházak épülhetnek, de konkrét tervekről csak azután lehet beszélni, ha a főváros elfogadta az övezetátsoroláshoz benyújtott tanulmányukat. Ez megtörténhet pár hónap múlva, de az ügy elhúzódhat akár két évig is – vélekedett a Ferencváros vezetője.
Jacoby Mártát, az Olimpia Groupnak dolgozó médiaügynökség vezetőjét lapzártánkig nem tudtuk elérni az ügyben.
A HM sajtóosztályán azt közölték: az állami tulajdonú ingatlanok elidegenítése során az önkormányzati feladatok elősegítése támogatandó cél. A szaktárca hangsúlyozta azt is, hogy ezekben az esetekben az önkormányzatok testületi üléseken hoznak határozatot arról, hogy igénylik az ingatlant, és elfogadják a forgalmi értéket. Az adásvételi szerződés a fentiek alapján született meg a HM és a ferencvárosi önkormányzat között 2008. április 21-én. A kontraktus aláírásával a IX. kerület és a vele társuló Olimpia Group cégcsoport mintegy 5,6 milliárd forintért jutott hozzá a hármas metró népligeti megállója közelében, a Volán buszpályaudvarának tőszomszédságában, a Ferihegyi repülőtérhez vezető út mentén hatalmas ingatlanokhoz. A tervek szerint a honvédelmi tárca a bevételekből szintén ingatlanokat fejleszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.