Lényegében semmi nem változik

Alapjaiban nem változtatja meg a biztosítási és a finanszírozási rendszert az egészségügyi miniszter javaslatcsomagja, amelyet tegnap elfogadott a kormány. Lesznek ugyanakkor különféle változások az ágazatban, az ígéretek szerint például könnyebben kieshetnek a közfinanszírozásból a nem megfelelő minőségben gyógyító szolgáltatók.

2008. 07. 20. 19:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlteljesítettük az elvárásokat, mert nemcsak a biztosítási rendszert, hanem az egész ágazatot áttekintettük, és javaslatokat fogalmaztunk meg – mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter, miután a kormány tegnap elfogadta a tárcavezető 2010-ig szóló koncepcióját. Legtöbben a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó elképzeléseket várták. Csalódniuk kell azonban azoknak, akik jelentős, rendszerszerű újításra vártak. A változás inkább csak szerkezeti jellegű: természetesen nem vonják be a kötelező egészségbiztosításba a magáncégeket, fenntartják az egységes nemzeti kockázatközösséget, s a központi szerv, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár marad, amelynek hét regionális, valamint több megyei, illetve kistérségi szerve, kirendeltsége lesz.
A kistérségi kirendeltségek legfontosabb feladata a lakosság tájékoztatása, míg a regionális szervek kötnének többek között szerződést a szolgáltatókkal. Ez az, amiben még változást terveznek. A biztosító szabadabban dönthet majd, kitől vásárolja az ellátást.
Székely Tamás azt ígérte, hatékonyabbá teszik az ellenőrzést. A kiugró teljesítményeket azonnal, a helyszínen ellenőrzik majd, a nem megfelelő minőségben gyógyító orvosokat és a szakdolgozókat pedig továbbképzésre küldhetik, végső esetben pedig kizárhatják a közfinanszírozásból a szolgáltatót. Pontosítanák a biztosítási csomag tartalmát, azaz egyértelműen meghatároznák, hogy kinek mi jár.
A finanszírozásban sem várható alapvető változás, e téren nem térnek át a regionális elosztásra. A korábbi tervekkel ellentétben nem vezetik be a fejkvótaalapú finanszírozást sem. Alapjaiban nem változtatnak a teljesítményalapú díjazáson a fekvő- és járóbeteg-ellátásban. Nem szüntetik meg az úgynevezett teljesítményvolumen-korlátot (tvk), amely maximalizálja az egészségbiztosításnál elszámolható teljesítményt, és amely miatt sokszor igen hosszúra nőttek a várólisták. Átrendeznék ugyanakkor az egyes intézményeknek biztosított kapacitást, azaz tvk-t, valamint a területi ellátási kötelezettséget. Megnyitják tehát a kórházi ágyszámcsökkentésről szóló törvényt, ám további karcsúsítás nem lesz a miniszter állítása szerint.
Külön díjazást biztosítanának azoknak a háziorvosoknak, akik maguk végeznek el bizonyos teszteket a pácienseiken, vagy ráveszik őket, menjenek el szűrővizsgálatokra. A háziorvosok jogosítványait is bővítenék, ám egyelőre nem tudni, pontosan miként.
Fejlesztenék a népegészségügyi programokat. Azoknak a társadalmi csoportoknak, amelyek nem képesek elmenni a szűrésekre, mozgó ellátást biztosítanának a lakóhelyükön. Székely Tamás ígéretet tett arra is, hogy az újonnan diagnosztizált betegek ellátásához biztosítják a szükséges forrásokat. Fejlesztenék a nemzeti – így a rák- és a szív-ér rendszeri betegségekre, a sürgősségi ellátásra, illetve a gyermekegészségügyre vonatkozó – programokat is. Úgynevezett egészségügyi érettségit tennének lehetővé, amely nem vizsgát jelent, hanem azt, hogy 16 éves korban felmérnék a fiatalok egészségi állapotát. Az Új Magyarország fejlesztési terv részeként felállítanának egy monitoringrendszert, amellyel pontosan nyilvántartható, hogy az országban hol, milyen képesítésű orvosok és egészségügyi szakdolgozók vannak, hol van munkaerőhiány és hol mutatkozik létszámtöbblet.
Székely Tamás nem adott választ arra a kérdésre, hogy ezekhez a változásokhoz mennyi pénzre van szükség, és azt milyen forrásból biztosítanák. Annyit mondott csak: a kormányülésen nem a pénzről beszéltek. A javaslatcsomagot szakmai és társadalmi vitára bocsátják, amely augusztus közepéig tartana, s ezután kerülnének a parlament elé a módosítások.

A Fidesz hiányolja a milliárdokat. Semmi jó nem várható, amíg a kormány nem pótolja az egészségügyből kivont többmilliárdos forrásokat – hangsúlyozta reagálásában Pesti Imre. A Fidesz politikusa szerint mivel a miniszter elismerte, hogy nem akarnak bevonni külső forrásokat, nincs esély a kialakult káosz megoldására. Az elkészült javaslatcsomag ismertetése nyomán kijelentette: a volt egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes által kijelölt út átalakítva ugyan, de továbbra is érvényesülni fog. Arra az ígéretre, miszerint nem lesz ágyszámcsökkentés, Pesti úgy reagált: ez nem vigasz, az aktív és krónikus ágyak elosztása nem volt sikeres. (M. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.