Két évvel ezelőtt, a régiós átszervezés idején 26 irányítócsoportot alakítottak ki az országban: a legtöbb megyében egyet, de a sűrűbben lakottakban kettőt is. A beruházást, amely sok száz millió forintba került, a Siemens hajtotta végre.
*
– Az irányítócsoportokat fel kellett tölteni emberekkel, akiket ki kellett képezni – mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő mentőállomás-vezető, hozzátéve, az akkor kiképezett emberek jelentős része addig mentős volt, akiknek azonban akkor azt mondták, hogy az irányításban van a jövő. Ekkor szerelték fel a TETRA mobil rendszert is – mesélte –, ami szintén komoly pénzbe került, de azt akkor nem uniós, hanem hazai forrásokból oldották meg. – Azóta két év telt el, s most július–augusztus folyamán a spórolás jegyében a 26 irányító csoportból hatot be akarnak zárni, mondván, felesleges működtetni őket – árulta el a mentőállomás-vezető, aki szerint ez a lépés sem gazdaságilag, sem szakmailag nem indokolt. Úgy tudjuk, a ceglédi, a berettyóújfalui, a bajai, a váci, a mátészalkai és a sátoraljaújhelyi irányító központokat szüntethetik meg.
A lapunknak nyilatkozó mentőállomás-vezető igazán azt fájlalja, hogy míg rendre az év végére elfogy a pénz a kasszából, le kell állítani esetkocsikat, nincs keret a túlórák kifizetésére, az egyik évben sok száz millióért irányítóközpontokat hoznak létre, majd a következőben bezárják őket.
Az Országos Mentőszolgálatnál elismerték, a nyár és az ősz folyamán valóban megszüntetnek hat irányítóközpontot. Győrfi Pál szóvivő szerint ebben semmi új nincs, minden az eltervezett ütemben zajlik. Elmondta, 2006 előtt a meglevő 200 mentőállomás közül 100 hívásfogadással is foglalkozott, de azokban a „központokban” nem voltak megfelelőek a feltételek. Szerinte két éve ezt a helyzetet oldották meg azzal, hogy a százból 26 valódi központot alakítottak ki. – Az idén nyáron és ősszel az előre eltervezettek szerint ezekből zárunk be hatot. Itt körülbelül hatvan fő munkahelye szűnik meg, közülük akad, aki más irányítóközpontban dolgozik tovább, mások mentőautókon teljesíthetnek szolgálatot – közölte az OMSZ-szóvivő, jelezve, egy-két fő van, akinek végkielégítéssel szűnik meg a munkaviszonya. Rájár a rúd mostanában az Országos Mentőszolgálatra, amint azt megírtuk, nemrég vonták vissza a mentésirányítási rendszer fejlesztésére kiírt 4,1 milliárdos pályázatot, mert a tender egy független szakértő cég szerint nem felel meg a versenysemlegesség elvének. Előzőleg a HVG írta meg: az OMSZ tenderkiírása több sebből vérzik, s megfogalmazása azt sejteti, mintha egyetlen cégre, a Siemensre szabták volna a feltételeket. A szolgálat szóvivője akkor azt mondta: a szervezet főigazgatója nem a HVG múltkori cikke miatt vonta vissza a kiírást.
Minden idők legjobb európai karácsonyi vására lett az Advent Bazilika