Átfogó kórházi ellenőrzést indított az ÁNTSZ, valamennyi hazai fekvőbeteg-ellátó intézményt felkeresnek a hatóság munkatársai. Elsőként a kisebb, területi kórházakban jártak az ellenőrök, most a kiemelt, más néven súlyponti intézetek következnek. Vizsgálják a tárgyi és személyi
feltételek meglétét, az ápolásszakmai szabályok érvényesülését, a fertőzéseket és a higiénés feltételeket egyaránt. Ellenőrzik továbbá azt is, hogy nem végeznek-e olyan beavatkozásokat, amelyekre nincs engedély.
Eddig főként a sebészeteket, az urológiákat és az ortopédiákat ellenőrizték, az elkövetkezőkben pedig a sürgősségi ellátás, a traumatológia és az égéssebészet lesz a fő terület.
A komplex ellenőrzés célja annak vizsgálata, hogy a végleges működési engedély kiadásához, a biztonságos működéshez szükséges feltételek fennállnak-e, s azokat folyamatosan tudják-e biztosítani. Arra is választ keresnek, hogy megfelel-e a szolgáltató tevékenysége a jogszabályokban foglaltaknak, illetve szükséges-e valamilyen intézkedés. Az ÁNTSZ-nél azt mondják, hogy most új irányt vesz a fekvőbeteg-ellátás szakmai ellenőrzése, hiszen végre több szempontú, szakmai vizsgálatot végeznek.
Falus Ferenc országos tiszti főorvos nyilatkozatában úgy fogalmazott: azt reméli, hogy a jövő esztendőben már csupán elvétve lesz olyan kórház, amelyiknek nincs végleges működési engedélye. Speciális esetben, például egy-egy rendkívül drága műszer hiánya miatt tudja elképzelni, hogy átmenetileg végleges működési engedély nélkül gyógyíthassanak egy intézményben. Jelenleg egyébként a kórházak többsége nem rendelkezik végleges működési engedéllyel.
A szakemberek egyszersmind felhívják a figyelmet arra, hogy feltétlenül szükséges a minimumfeltételek átalakítása, azok ugyanis jelenleg felesleges követelményeket fogalmaznak meg, amelyek megítélésük szerint semmiben sem nyújtanak garanciát az ellátás biztonságára.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki