Kilenc elhunyt neve szerepel azon a listán, amelyet az ÁNTSZ bekéretett a Semmelweis Egyetemtől (SE) – értesült a Magyar Nemzet. A listát csak rövid ideig vezették, s azoknak a betegeknek az adatait jegyezték föl rá, akiknek a szakemberek szerint speciális, úgynevezett MICU mentőautóra lett volna szükségük.
A MICU (Mobil Intensive Care Unit) egy mozaikszó, speciális rohamkocsit jelöl, amely úgy működik, mint egy mozgó intenzív osztály. Sokkal több orvosi eszköz, műszer és gyógyszer található rajta, mint egy „hagyományos” mentőautón. Személyzete speciálisan képzett, ideális esetben mentőorvos helyett intenzív terápiás szakorvos teljesít rajta szolgálatot. Az országban egyetlen ilyen gépkocsi működött, amely elsősorban intenzív ellátást igénylő betegeket szállított – például vizsgálatra vagy speciális kezelésre – kórházon belül, illetve intézmények között.
*
Miután egy korábbi cikkünkben számos szakember állította, hogy a MICU nem működik megfelelően, az ÁNTSZ bekérte az SE-től a listát. Információnkat az ÁNTSZ kommunikációs osztályáról Ritoók Emese is megerősítette. A tervek szerint elemzik majd az eseteket, hogy választ kapjanak arra: valóban segíthetett volna-e a betegek életének megmentésében a speciális gépkocsi.
Stubnya Gusztáv, az SE stratégiai főigazgatója lapunk kérdésére csak annyit mondott: az ÁNTSZ valóban kérte az adatokat, amelyeket ők át is adnak.
Mint arról korábbi cikkünkben is beszámoltunk: számos szakember kiállt amellett, hogy a MICU-ra szükség volna. Lorx András, aki az SE Kútvölgyi Klinikai Tömb intenzív osztályán dolgozik, s korábban a MICU szakmai irányítója volt, például úgy nyilatkozott: már csak papíron létezik ez a speciális autó, ez nem egy valós szolgáltatás. Elmondása szerint a speciális gyógyszer- és eszközellátás bizonytalanná vált, sokszor nincs megfelelő képzettségű orvos az autón. – A kocsi nem attól különleges, hogy ráírják: „MICU”, hanem attól, hogy olyan speciális szakemberek dolgoznak rajta, akiknek napi rutin a kritikus állapotú, intenzív ellátásra szorulók kezelése. Ez másfajta tudást tesz szükségessé, mint amilyen a „klasszikus” mentőorvosoknak van. Van, hogy hiába riasztjuk a MICU-t, hagyományos autó jön helyette – szögezte le.
Az Oxyológiai-Sürgősségi, Honvéd- és Katasztrófa-orvostani Szakmai Kollégium álláspontja is az volt, hogy a gépkocsin nincs megfelelő orvos, így a szolgáltatás a személyi feltételek hiánya miatt megszüntetettnek tekinthető. Pikó Károly, a kollégium elnöke úgy nyilatkozott korábban, hogy számtalanszor tettek javaslatot a MICU megfelelő működtetésére, s számtalanszor kiálltak a speciális mentőautó szükségessége mellett, de süket fülekre találtak.
Közben kiderült: a kaposvári kórházban is van egy MICU, ám az soha nem működött rendszerszerűen, mert nincs hozzá meg a szükséges finanszírozás. Varga Csaba, a Kaposi Mór Megyei Kórház Sürgősségi Betegellátó Centrum vezetője is azt mondta: a speciális mentőegységre feltétlenül szükség van, hiszen a jelenlegi kapacitás mellett nem lehet biztosítani az intenzív ellátásra szorulók szállítását anélkül, hogy sérülne a „klasszikus” mentési munka.
Korábban az Egészségügyi Minisztérium azt állította, hogy a Nemzeti fejlesztési terv részeként lehet majd rendszerbe állítani több speciális MICU-t, ám egyelőre az általunk megkérdezett szakemberek semmilyen konkrét intézkedésről vagy pályázatról nem tudnak.
Alkotmányos aggályok az OPNI bezárása körül. Az egészségügyi miniszterhez és az Országgyűlés illetékes bizottságához fordult Szabó Máté ombudsman az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) botrányos bezárása ügyében. – Alkotmányosan sem rövid, sem hosszú távon nem indokolható, hogy az egy helyre koncentrált, minőségi ellátás helyett a struktúraváltás minősíthetetlen és szakmai szempontból vállalhatatlan körülményeket teremtsen. Az OPNI megszüntetésének valódi indokait máig nem ismerhette meg sem a szakma, sem a közvélemény. Egyre több ellátásra szoruló ember válik hajléktalanná, és nőhet a pszichiátriai betegek által elkövetett bűncselekmények száma – hangsúlyozta jelentésében az ombudsman. (MN)
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak