Hat irányítóközpontot zárnak be a nyár folyamán az Országos Mentőszolgálatnál – adtuk hírül tegnap egy neve elhallgatását kérő mentőállomás-vezető beszámolója alapján. Megtudtuk azt is, és ezt a mentőszolgálat is megerősítette, hogy a ceglédi, a berettyóújfalui, a bajai, a váci, a mátészalkai és a sátoraljaújhelyi irányítóközpontokat szüntetik meg. Lapunk az információ birtokában tegnap meglátogatta a Budapesthez legközelebb eső, megszüntetésre ítélt váci irányítóközpontot. Megtudtuk, a csoport felállítására és létszámának feltöltésére 2006 nyarán írtak ki pályázatot. Bár a központot 15 fősre tervezték, az ottani csoport létszáma sohasem haladta meg a 14-et, és ma már csak 10 fővel működik. Elmondták, annak idején olyanok pályázhattak a munkára, akiknek mentő-szakápolói képesítésük és hároméves kivonulói gyakorlatuk volt, a számítógépes ismeret és nyelvtudás pedig előnyt jelentett. A csoportok tagjait felvételi elbeszélgetésen választották ki a pályázók közül, többen korábbi egzisztenciájukat adták fel annak reményében, hogy az irányításé a jövő. Arra a kérdésre, hogy akkor mennyibe kerülhetett a váci központ kialakítása, annyit mondtak, a költségek néhány tíz millió forintra rúghattak. Kitértek arra is, hogy a mostani megszűnés után néhány hölgy kolléga a fővárosi irányítóközpontban dolgozik tovább, míg a többiek visszaülnek a mentőautókba. Állításuk szerint azonban ez azért lesz problémás, mert sofőrhiány van náluk, így az ápolói státus nem jelent megoldást. Szerettünk volna azokra a kérdéseinkre is választ kapni, hogy milyen változást hozhat a régióban a váci központ bezárása, okozhat-e problémákat a csoport megszüntetése, és fenyegeti-e összeomlás a központosítás miatt a mentőszolgálatot, de a helyi mentőállomáson mindenki azt mondta, ebben az ügyben Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője adhat tájékoztatást.
Győrfi Pál azonban már csütörtökön azt nyilatkozta lapunknak, hogy az ügyben semmi újdonság nincs, minden az előre eltervezett ütem szerint zajlik. – Az idén nyáron és ősszel, az előre eltervezettek szerint ezekből zárunk be hatot. Itt körülbelül hatvan fő munkahelye szűnik meg, közülük akad, aki más irányítóközpontban dolgozik majd tovább, míg mások mentőautókon teljesíthetnek szolgálatot – közölte az OMSZ szóvivője, hozzátéve, egy-két ember van, akik egyik megoldást sem választották, nekik végkielégítéssel szűnik meg a munkaviszonyuk.
Az egészségügyi tárca tegnap szintén igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. – Hangsúlyozzuk, hogy nem megszüntetésről, hanem centralizálásról van szó! Egy folyamatos átalakítás eredménye a mostani átszervezés is, míg korábban 86 helyről irányították a mentést, addig 2006-ra ez a szám már lecsökkent 26-ra. A technikai fejlődés tette és teszi lehetővé, hogy ezt a számot az OMSZ tovább csökkentse. A centralizálás egyértelműen gyorsabb és hatékonyabb munkaszervezést jelent – tájékoztatta lapunkat a minisztérium sajtóirodája.
Nem mindenki osztja azonban az egészségügyi tárca optimizmusát. A lapunkat korábban is informáló mentőállomás-vezető attól fél, hogy a meglevő irányítási rendszer nem lesz alkalmas a feladatok ellátására. Szerinte a betegek érdeke veszhet el, attól tart, hogy a 15 perces európai norma szerinti kiérkezési idő drasztikusan megnövekedhet. Elmondta azt is, az ultramodern gépek sem helyettesíthetik majd a felszámolásra ítélt csoportok szakértelmét, helyismeretét. – Arról nem is beszélve, hogy az embereket nem tájékoztatják a változásokról, ami további problémákat szülhet. A kollégák közül többen is úgy látják, a központosítás az öszszeomlás szélére sodorhatja a mentőszolgálatot – fűzte hozzá.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó