Vizsgálat indul Szekeres Imre honvédelmi miniszter megbízásából azzal kapcsolatban, hogy miért kellett a mindenkori tárcavezetők felügyelete alá tartozó Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemnek együttműködési megállapodásokat kötnie az egykor Gyurcsány Ferenc kormányfő érdekeltségébe tartozó Perfekt Zrt.-vel külső polgári képzések lebonyolítására, és ez előnyős, vagy előnytelen volt-e a tisztképző számára – tudta meg lapunk.
Az ügy hátterében az a hatalmi harc állhat, amely a jövőben 3,8 milliárd forint költségvetéssel gazdálkodó intézmény szakmai irányításáért folyik. A Perfekttel ugyanis az a régi vezetői csoport kötötte meg a szerződéseket, amely most úgy véli, háttérbe kívánják szorítani a miniszter emberének tartott Nagy Kálmán egyetemi kancellár vezetésével. Őt a napokban az egyik dékán javaslatára vissza akarták hívni a vezetőségből, de az egyetemi szenátus ülésén végül nem is vették napirendre az előterjesztést.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője elismerte: a honvédelmi miniszter az egyetem külső képzéseire kötött összes szerődésre vonatkozóan vizsgálatot indított, és ennek lefolytatására József Péter jogi szakállamtitkárt kérte fel.
Mint megírtuk, a hatalmi harc miatt jelenleg a Zrínyi egyetemnek még legitim rektorhelyettesei sincsenek, miközben közeledik az akkreditáció. A régi vezetés furcsa szerződései sem véletlenül kerülhettek most terítékre. A különös együttműködési keretmegállapodást 1999-ben kötötte meg az akkor még állami tulajdonban lévő Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt. a honvédelmi miniszter felügyelete alá tartozó Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel. A megállapodás értelmében „az egyetem képzési kínálatának bővítése céljából és a polgári szféra felé nyitás érdekében” a társaság levelező és esti közgazdászképzésekben működött együtt az intézménnyel. Ez azt jelentette: felhasználva a tisztképző infrastruktúráját, oktatóit és részvételi lehetőségét, az állami felvételi rendszerben az általa toborzott diákoktól beszedte a költségtérítést, és a hallgatói befizetések terhére gondoskodott a tanárok, illetve az oktatásban részt vevő egyéb személyek díjazásáról. Tehát az egyetem egyes tanfolyamaira ezentúl úgy jelentkeztek a leendő hallgatók, hogy a költségtérítés címén befizetett pénzek egy része a Perfekthez folyt be.
Amikor azonban privatizálták a társaságot, és az Gyurcsány Ferenc, majd Erdős Ákos tulajdonába került, többször módosították az együttműködés feltételeit. Az utolsó módosítások idején a Perfekt Zrt.-nek már szinte alig maradt feladata a toborzáson és a pénzbeszedésen kívül.
Holnap jön az igazi tél!