A Budai Irgalmasrendi Kórházba szállítottak egy férfit súlyos szívritmuszavarral néhány napja. A beteg – aki egyébként rendszeres pszichiátriai kezelés alatt áll – az intézmény intenzív osztályára került, ám kedden a skizofrénia tünetei jelentkeztek nála. Először kommunikációra képtelenné vált. Később súlyosbodott az állapota, agresszív lett. Az irgalmasrendi kórházban nincs pszichiátriai ellátás, ezért kezelőorvosa megpróbált számára olyan intézményt találni, ahol a két betegséget együtt tudják kezelni: azaz van pszichiátria és intenzív osztály is, mint egykor a megszüntetett Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben (OPNI).
– A betegnek arra volt szüksége, hogy 24 órán át monitorozzák szívének működését, s ha ismét fellép ez az életet veszélyeztető ritmuszavar, akkor azt „kiüssék” – mondta Frész Tamás, a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológusa. – Több mint egy órát telefonálgattam, de nem sikerült megfelelő helyet találnom a betegnek. Először a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikai Tömbjét hívtam, ahová a páciens – mint III. kerületi lakos – a pszichiátriai ellátás szempontjából tartozik. Ott azonban azt mondták, hogy valóban ott folyik a III. kerületiek pszichiátriai kezelése, ám az intenzív ellátás szempontjából nem ez az illetékes intézmény. Ezért nem fogadták – mesélte, majd így folytatta: felhívtam a János kórházat, ahol először ágyhiányra hivatkozva azt közölték, hogy várjak egy napot, akkor majd meglátják, mit tehetnek. Aztán hozzátették, hogy jobb volna, ha megkeresném az intenzív ellátás szempontjából a III. kerületieket fogadó Margit kórházat – ami valójában már csak egy részlege a János kórháznak –, s ott keresnék intenzív ágyat a számára. Ez esetben – mint mondták – a János kórház XII. kerületi részéből küldenének hozzá pszichiátert. Telefonáltam a Margitba is, ahol azt közölték, hogy szerintük nincs szüksége a betegnek intenzív ellátásra, majd azzal utasítottak vissza, hogy pszichiátriájuk sincs – tette hozzá Frész Tamás. A szakorvos közölte: akkor úgy döntött, nem próbálkozik tovább, hiszen várja a többi beteg. Ezért beadta azokat a gyógyszereket a páciensnek, amelyeket a klinika pszichiátere telefonos egyeztetés alapján javasolt. Úgy tűnik, a beteg állapota javult.
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a napokban tette közzé az OPNI bezárása ügyében folytatott vizsgálati jelentését. Noha azt a kérdést nem vizsgálta, hogy az OPNI bezárása után megoldott-e azoknak a kezelése, akiknek pszichiátria problémájuk mellett intenzív ellátást igénylő betegségük is van, ám azt megállapította, hogy az OPNI bezárása aggályos helyzetet teremtett. – Alkotmányosan nem indokolható, hogy az egy helyre koncentrált, minőségi ellátás helyett a struktúraváltás minősíthetetlen és szakmai szempontból vállalhatatlan körülményeket teremtsen – szögezte le az ombudsman. Kitért arra, hogy az intézmény bezárásának valódi indokait a mai napig nem ismerhette meg sem a szakma, sem a közvélemény. Az OPNI bezárásával a pszichiátriai ellátás után megszűnt az európai színvonalú stroke-ellátás is – állapította meg a jelentés.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország