A Honvédelmi Minisztérium (HM) tájékoztatása szerint Simon Attila parancsnok a szabadságát tölti, lapunk azonban úgy tudja: több panaszbejelentés is érkezett ellene, és többek között azért hívták haza Puli Kumriból, hogy letegyen az asztalra egy jelentést az afganisztáni magyar tábor helyzetéről. A katonáktól érkeztek hozzánk olyan hírek is, hogy Simon Attilát egy darabig nem is küldik vissza a műveleti területre. A parancsnok helyettesítése azonban egy megerősítési feladatokkal terhes katonai táborban nem mindig megy zökkenőmentesen.
*
Éles helyzetekben ugyanakkor a legkisebb óvatlanság is végzetes lehet. Kovács Gyula posztumusz hadnagy halálos tűzszerészbalesete után néhány nappal tehát különös feltételek mellett kellett ugyanolyan feladatot végrehajtania a katonáinknak, mint amilyenbe már egy katonánk belehalt. A helyszínre érkező vizsgálóbizottságnak információink szerint ezeket a körülményeket is ellenőrizne kell majd. A szakértői testület azt is vizsgálja a helyszínen, hogy a terepet miért a németeknek kellett biztosítani a mentesítéshez. A magyar PRT ugyanis rendelkezik egy tűzszerész robottal, és a hivatalos közlések szerint távirányítású bombák hatástalanítására alkalmas frekvenciazavaró berendezéseket is beszereztek a misszió számára. Ha ez igaz, akkor szakértők szerint is komoly feladat annak kiderítése, hogyan halhat meg már a második katonánk olyan bombák mentesítése közben, amelyek ellen éppen az említett eszközöket használják a katonák.
Egy, a német katonák által vezetett Madari Sarifban egykor törzstisztként szolgáló katona lapunknak név nélkül elmondta azt is: a német tűzszerészek állandó értekezleteket tartottak, hogy megértsék az afgán ellenállók új robbantási módszereit. Előfordulhatott tehát az is, hogy egy eddig ismeretlen metódussal gyilkolták meg Nemes Krisztiánt, aki szombaton délután vesztette életét tűzszerészfeladata végrehajtása közben. Az eset azonban kísértetiesen hasonló Kovács Gyula megtámadásához, vagyis egy álbomba mellett robbanhatott ez másodlagos szerkezet.
A HM sajtóosztálya tegnap lapunkkal azt közölte: Sándor Tamás alezredes, Simon Attila helyettese tökéletesen alkalmas a magyar tábor irányítására, míg a felettese a szabadságát tölti.
Amint arról már tájékoztatták a közvéleményt – tette hozzá a HM – Szekeres Imre honvédelmi miniszter utasítására Havril András vezérkari főnök különleges vizsgálóbizottságot állított fel, amelyet a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága (MH ÖHP) vezet a megfelelő szakemberek bevonásával. A bizottság haladéktalanul, az első légihíddal Afganisztánba utazik. A vezérkari főnök Benkő Tibor vezérőrnagyot, az MH ÖHP parancsokhelyettesét bízta meg a vizsgálat vezetésével. Benkő vezérőrnagynak mind a két esetről részletes jelentést kell tennie. Mint közölték: a vizsgálat fogja tisztázni a robbanás körülményeit, és a kérdéseinkre hitelt érdemlő választ csak ezután tudnak adni.
– A Tartományi Újjáépítési Csoport a szövetséges erőkkel együttműködésben megfelelő zavaróeszközökkel rendelkezik, amely biztosítja feladatuk ellátását. A 2008. június 10-i, valamint a július 12-i robbanás történtekor alkalmazták is ezeket az eszközöket – jegyezte meg a honvédelmi tárca sajtó osztálya.
Ismert, nemrég posztumusz őrnaggyá léptették elő, és hősi halottá nyilvánították Nemes Krisztiánt, azt a tűzszerészt, aki szombaton délután feladat végrehajtása közben életét vesztette Afganisztánban. A szerencsétlenül járt katona mindössze néhány hete érkezett Afganisztánba – éppen a hősi halált halt Kovács Gyula helyét vette át.
A Baghlan tartományban szolgáló Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) tűzszerészrészlege feladat-végrehajtásra vonult ki az MH PRT felelősségi körzetébe tartozó területen lévő Kunduz városba vezető útra, amikor – eddig tisztázatlan körülmények között – robbanás történt, melynek következtében a magyar tűzszerész katona életét vesztette.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!