Tájromboló az új Balaton-törvény?

Beláthatatlan környezetvédelmi következményekkel járhat a Balaton-törvény módosítása – állítja több ismert civil szervezet véleményét megfogalmazva Schiffer András. Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke szerint ugyanakkor továbbra is korlátozzák a tóparti fejlesztéseket, és a befektetőknek sem érdeke, hogy túlépítsék a partot.

2008. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schiffer Andrástól, a Védegylet jogászától megtudtuk, a környezetvédő szervezetek, köztük a Védegylettel, a Magyar Természetvédők Szövetségével és a Független Ökológiai Központ Alapítvánnyal, több pontját is aggályosnak tartják a Balaton környékére vonatkozó területrendezési tervmódosításnak.
A zöldek szerint botrányos például, hogy az eddigi tízszázalékos településnövekedési korlátot eltörölték, hiszen eddig is elfogadhatatlan méreteket öltöttek a tóparti falvakban a tájromboló építkezések. Korábban megszabták azt is, hogy egy volt kempingben mekkora zöld területet kötelező megtartani az új tulajdonosnak, a mai szabályok szerint azonban egy ilyen ingatlant a befektető akár dugig beépíthet szállodákkal vagy lakóparkokkal. Rendezetlen a parti sétányok helyzete is, hiszen azt a minimum értéket is eltörölték, amit ilyen célra kell a tópartból megtartani. A korábbi jogszabályok szerint ráadásul ezt át kellene adni az önkormányzatoknak, de egy szálloda építése esetén ezt maga az állam sem tette meg, ezért nem várható más a magántulajdonosoktól sem.
Egyszerűsítették annak a lehetőségét is, hogy az úgynevezett 4. vagy 5. kategóriás nádasokban kotrásokat kezdhessenek a vállalkozók, ehhez ugyanis az új jogszabályok alapján a helyi jegyzők engedélye is elég – mutatott rá Schiffer András, aki szerint ezek a lépések egyedül az ingatlanbefektető cégeknek az érdekeit szolgálják. Hosszú távon ugyanis a kiemelt üdülési körzetek vagy idegenforgalmi zónák „lakói” is pórul járnak, ha leromlik a Balaton ökológiai állapota.
Rosta Sándor, a tópart környéki cégeket, civileket tömörítő Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke ellenben úgy fogalmazott lapunknak: bár a Balaton-törvény módosítása bizonyos pontokon enyhítette a szigorú építési szabályokat a befektetők számára, de az a fontos megszorítás továbbra is szerepel a törvényben, hogy a természeti értékeket, elsősorban a vizet és a tópart környezetét, óvni-védeni kell. Hangsúlyozta: az új szabályozás átmenetileg enyhíti az építkezések feltételeit a vízparttól távolabbi részeken, de az nem igaz, hogy egy-egy kemping vagy nagyobb ingatlan korlátlanul beépíthető, hiszen az adott település területrendezési terve annak gátat szab. Rosta Sándor emlékeztetett, a Balaton-törvény korábbi módosítása emelte 8-ról 15 százalékra a kempingek beépíthetőségének mértékét. A civil szervezet elnöke hozzátette: a befektetőnek sem érdeke, hogy túlépítse a tulajdonában lévő területet. A Balaton-törvény módosítását 341 szavazattal, ötpárti egyetértéssel fogadta el a hónap elején a parlament.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.