Támadásba lendült a parlagfű

Magyarországon a parlagfű mintegy ötmillió hektáron fordul elő, ebből 700 ezer hektár erősen fertőzöttnek számít. Július 1-jétől megbüntethető az, akinek kertjében, földjén, háza előtt parlagfüvet találnak.

Velkei Tamás
2008. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatása szerint Magyarországon a parlagfű mintegy ötmillió hektárnyi területen található meg, és 700 ezer hektár különösen fertőzöttnek számít. A hatályban lévő 2000. évi XXXV. törvény szerint „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű-virágbimbó kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”. Amennyiben bizonyítást nyer, hogy a tulajdonos elmulasztotta az irtást, a jegyző vagy a mezőgazdasági szakszolgálati hivatal az általuk szerződésben álló vállalkozókkal elvégzi azt a tulajdonos helyett, a költségeket azonban utóbbinak kell állnia. A tulajdonos ezenkívül bírságra is számíthat, amelynek mértéke húszezer forinttól ötmillió forintig terjedhet. – A parlagfűirtással kapcsolatban a legnagyobb probléma a végrehajtással van – mondja Juhászné Halász Judit, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület (PME) elnöke. Hozzátette: egy-egy felelőtlen tulajdonos több százezer, esetenként millió ember életét veszélyezteti, ezért a PME évek óta küzd más civil szervezetekkel és a hatóságokkal karöltve a parlagfű ellen, egyesületük (is) várja a lakossági bejelentéseket. A fertőzött területek fölkutatása a földhivatalok hatáskörébe tartozik, s a tulajdonos nem hivatkozhat arra, hogy nem tudott a földjén növekvő gyomról. – Olyan nincs, hogy nem tud a tulajdonos a parlagfűről, mert a földet, kertet ápolni kell mindenkinek – mondta lapunknak Kissné Kulybus Gizella, Aszód jegyzője. Kifejtette: az sem lehet hivatkozási alap, ha valaki arra hivatkozik, hogy nem ismeri fel a parlagfüvet, mert mindenféle gyomnövényt ki kell irtani, illetve annak elmaradása esetén ugyancsak büntetésre számíthat a kert- vagy földtulajdonos.
A parlagfű néhány évtizede jelent meg tömegesen Magyarországon. A növény nemcsak agresszív terjedésével, hanem légúti betegségeket okozó pollenjeivel került az érdeklődés középpontjába. A parlagfű szárazságtűrő gyomnövény, és azonnal megjelenik ott, ahol nem gondozzák, művelik a kertet, földet. Júliustól októberig folyamatosan virágzik, és szórja a levegőbe pollenjeit. A zöldtárca becslése szerint 2,5 millióan szenvednek allergiás megbetegedésektől, s a lakosság 2-3 százaléka a parlagfűre allergiás. A növény pollenje a szembe kerülve allergiás, viszkető kötőhártya-gyulladást, az orrban szénanáthát okoz, a garatban kaparó érzést kelt.
A városlakók fokozottabban szenvednek a parlagfűtől, mert a gépjármű-közlekedésből és az ipari tevékenységből származó légszenynyező anyagok rátapadnak a pollenek felületére, s mivel a koromból később kátrány képződik, ez elősegíti a pollenszemcse átjutását a nyálkahártyán. A szervezet immunrendszere megpróbál védekezni az idegen anyag ellen, és így jön létre az allergiás tünetegyüttes. Az allergia drága gyógyszerekkel tompítható. A parlagfű a betegségek mellett gazdasági károkat is okoz, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szerint a földeken élősködő gyom 10-20 százalékos termeléskiesést is eredményezhet. Ezért is létkérdés a parlagfű irtása; a kaszálás, sarlózás is megfelelő, de ez kedvez a kisebb gyomok elszaporodásának, ezért a gyomlálás a legjobb módszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.