Megemlékezést tart csütörtökön délután öt órakor a prágai tavasz erőszakos eltiprásának negyvenedik évfordulója alkalmából a Terror Háza Múzeum. A rendezvénynek a múzeum (Budapest, Andrássy út 60.) ad otthont. A megemlékezésen beszédet mond Sólyom László köztársasági elnök, illetve Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.
Ismert, a prágai tavasz – 1968. januártól augusztusig – egy csehszlovákiai kísérlet volt a gazdaság, a kommunista párt és az állam demokratizálására, egy „emberarcú szocializmus kialakítására”. Miután 1968 januárjában a reformer Alexander Dubcek került a kommunista párt főtitkári posztjára, hozzákezdett a párt és a rendszer átalakításához, hogy sikerüljön úrrá lennie az elégedetlenségen és a tüntetéseken, amelyeket két évtized rossz gazdasági irányítása és a kormányzat elnyomása okoztak.
Mindez akár a Varsói Szerződés összeomlásához is vezethetett volna, és a helyzet Brezsnyev számára is nagyon veszélyesnek tűnt. Ezért augusztus 20-án szovjet csapatok léptek be Csehszlovákiába, kísérték őket lengyel, magyar és bolgár egységek is.
A csehszlovák hadsereg nem állt ellen nekik.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást