Az ügy előzménye: a Hír Televízió hétfőn készített rejtett kamerás felvételén jól látszott, hogy a HospInvest által működtetett hatvani kórházban ágyakat helyeztek el a folyosón, és ott ápolták a betegeket. Az Egészségbiztosítási Felügyelet ezután indított vizsgálatot. Jelenleg adatokat gyűjtenek. – Azt vizsgáljuk, hogy a kórház megfelelően helyezi-e el a betegeket. Jogszabályi kötelezettség olyan körülményeket biztosítani, hogy az a beteg pihenését, éjszakai elhelyezését, intimitását biztosítsa – mondta a felügyelet elnöke. Kovácsy Zsombor hozzátette: ha ezek a betegjogok sérültek, akkor bírságot szabhatnak ki, melynek összege akár a tízmillió forintot is elérheti.
Mint arról a Magyar Nemzet korábban már beszámolt, nem ez az első ilyen eset a Heves megyében monopolhelyzetben lévő HospInvest intézményeiben. Korábban a gyöngyösi kórházban derült fény hasonló betegelhelyezési problémára, akkor is betegek feküdtek az intézmény folyosóján. Akkor a megnövekedett betegszámra hivatkoztak, mondván: a csúszós utak miatt sok a baleset.
*
Az Egészségbiztosítási Felügyelet abban az ügyben kétszázezer forintra büntette a céget. Ezzel kapcsolatban Kovácsy Zsombor lapunknak megjegyezte, akkor több probléma is felmerült a gyöngyösi kórház működtetésével kapcsolatban, de csak a betegelhelyezési jogszabálysértést lehetett bizonyítani. Hozzátette: számukra mindegy, hogy egy egészségügyi intézményt ki tart fent, a lényeg, hogy a betegek ellátását megfelelően biztosítsák.
Az utóbbi időben az egri kórház miatt került a figyelem középpontjába a Hospinvest. Mint arról lapunk is többször beszámolt: a cég szerződést kötött a megyei önkormányzattal a fekvőbeteg-ellátó intézmény működtetésének átvételéről, ám a dolgozók túlnyomó többsége nem volt hajlandó szerződést kötni a HospInvesttel, illetve az általa kijelölt gazdasági társasággal. Többször szerveztek tüntetést, demonstráltak, s világossá tették: elviekben sem értenek egyet a kórház „kiszervezésével”, a dolgozók közalkalmazotti jogviszonyának fölmondásával. A HospInvestet pedig végképp nem fogadják el. Szakmai tevékenységüket, stílusukat ugyanis nem tartják elfogadhatónak.
Deák Gábor, a HospInvest alelnöke úgy reagált a hatvani ügyre: a problémát nem velük, hanem a helyi vezetéssel kell megbeszélni. Ő úgy tudja, a beteget egy másik kórterembe szállították, és csupán ez idő alatt tartózkodott a folyosón. A döntéshozatallal és az esetleges büntetéssel kapcsolatban annyit mondott: az ügy kivizsgálása után elfogadják az EBF döntését.

KRESZ módosítás 2026-tól: ezek az új szabályok mindenkit érintenek