Átláthatóságot kér az unió a kormánytól

A magyar kormány nem követte az unió szabályait, amikor nem határozta meg a kinevezett 33 „fejlesztési mentor” pontos feladat- és jogkörét – állítja De Blasio Antonio európai parlamenti képviselő, akinek vélekedését igazolta Danuta Hübner regionális politikáért felelős biztos válasza is, aki szerint a hatáskörök kialakításának egyértelműnek és átláthatónak kell lennie.

2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De Blasio Antonio fideszes néppárti uniós képviselő 2008. május 16-án írásbeli kérdéssel fordult a regionális politikáért felelős biztoshoz a magyar kabinet által kinevezett, úgynevezett fejlesztési mentorok összeférhetetlenségét illetően. Rákérdezett arra is, hogy az Európai Bizottság elfogadhatónak tartja-e, hogy a politikai érdekek közvetlen módon jelenjenek meg az uniós források elosztásakor. Danuta Hübner válaszában kiemelte, a tagállamoknak joguk van saját hatáskörükben megszervezni a nemzeti közigazgatási rendszerüket, továbbá, hogy kijelöljék a hatásköröket a projektek előkészítésében és végrehajtásában. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a hatáskörök kialakításának egyértelműnek és átláthatónak kell lennie.
De Blasio Antonio viszont úgy látja, Magyarországon ez az egyértelmű és lehatárolt hatáskörmegosztás teljes mértékben hiányzik. A néppárti képviselő kiemelte, a sokszor emlegetett 8000 milliárd forintot a kormány nem a köz pénzeként, hanem saját tőkéjeként kezeli: az uniós források csaknem negyedéről, 1651 milliárd forintról saját hatáskörében dönt a „kiemelt projektek” rendszerén keresztül.
– A magyar fejlesztéspolitika fő problémája az, hogy nincs megfelelő törvényi háttere, egy kisebbségi kormány rendeleteként működik – világított rá az európai parlamenti képviselő, aki aggodalmának adott hangot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség működéséről készült állami számvevőszéki (ÁSZ) jelentés megállapításaival kapcsolatban, amelyek kísértetiesen egybecsengenek a szabályozás hiányosságára rámutató bizottsági válasszal. A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy 2007-től erőteljes centralizálás ment végbe a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségben.
Megállapítja, minden szervezeti egységet az elnök alá rendeltek, így az ő kezében összpontosul az irányítási, felelősségi, felügyeleti (ellenőrzési) és közigazgatási hatáskör, s ezt még tetézi az is, hogy mind a Nemzeti Fejlesztési Tanács, mind pedig a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület élén a miniszterelnök áll.
De Blasio Antonio ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a belső ellenőrzés sem működik. A néppárti képviselő hozzátette: az uniós források felhasználásának ellenőrzésére nincs kapacitás, ezért azt egy külső szervezet végzi. Az említett ÁSZ-jelentés egyébként megállapította azt is, hogy a közbeszerzési eljárás sok esetben nem felel meg az uniós alapelveknek, ezért fennáll a kockázata annak, hogy a jogszerűen kifizetett támogatást Magyarországnak később az ellenőrzések következtében vissza kell fizetnie az Európai Uniónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.