Készül a vízműcégek privatizációja

Bár a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. hivatalosan tagadta, hogy küszöbönállna a részben vagy egészben állami tulajdonban levő vízműcégek összevonása és tőzsdei bevezetése, egy belső levelezés egyértelműen alátámasztja ezt. A Pénzügyminisztériumban csak annyit közöltek, hogy az Új tulajdonosi program érinti a regionális vízműveket.

2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi öt, kizárólagos vagy többségi állami tulajdonban lévő regionális vízműtársaság földrajzi-területi és működési integrációja révén a közeljövőben két, tőzsdei bevezetésre alkalmas vízműtársaság (vállalatcsoport) jön létre – áll abban a levélben, amelyet Kamarás Zoltán, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. ügyvezető igazgatója írt Farkas Vincének, a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. vezérigazgatójának. Kamarás rámutat arra is, hogy a társaságok szervezeti-működési integrációját követően Kelet-Magyarország területén végez integrált víziközmű- szolgáltatást a kazincbarcikai székhelyű ÉRV Zrt., amelynek leánytársaságai a TRV Zrt. (Szolnok) és DMRV Zrt. (Vác). A másik társaság a siófoki székhelyű DRV Zrt., amelynek leánytársasága az ÉDV Zrt. (Tatabánya), Nyugat-Magyarországon végez az állami és önkormányzati víziközmű-rendszereken szolgáltatást. A levélben Kamarás Zoltán kitért arra is, hogy a tulajdonosi jogokat az ÉRV Zrt. és a DRV Zrt. gyakorolja, így a leánytársaságok első számú vezetője feletti munkáltatói joggyakorlás a legfőbb szerv hatáskörébe tartozik.
A 2008. július 8-án keltezett levelet megkapta a DMRV Zrt.-ben működő szakszervezet és üzemi tanács is. Az érintettek megdöbbenéssel olvasták az MNV Zrt. ügyvezető igazgatójának levelét.
*
Válaszukban megemlítették: az Országos Érdekegyeztető Tanács 2008. májusi rendes ülésén tárgyalta az Új tulajdonosi program szakmai tervezetét.
– Sem a munkavállalói oldal, sem a munkaadói oldal az előterjesztéssel nem értett egyet. A regionális vízmű zrt.-k e tulajdoni körben történő működtetését elvetette – vélekedtek az érdekképviseletek. Később, mint azt válaszukban írták, a 2008. június 19-én összehívták a vízügyi ágazati párbeszédbizottságot, ahol a munkaadói és munkavállalói oldal az Új tulajdonosi programmal kapcsolatban leszögezte, hogy „a regionális vízmű zrt.-k működési integrációja teljes mértékben hiányolja a szakmaiságot (eltérő műszaki, ügyviteli, irányítási rendszerek vannak), a díjképzést, az áralkalmazást, a földrajzi területi távolságok miatt ellehetetleníti”. Kijelentették azt is, hogy nincs meg a konstrukciók jogszabályi háttere. Rámutattak arra, hogy Karai Klára, az MV Zrt. vezető menedzsere 2008. július 1-jén a DMRV Zrt. igazgatósági-felügyelőbizottsági együttes ülésén kijelentette, a regionális társaságok tőzsdeképességének vizsgálata folyamatban van, hozzátéve, a vizsgálatok eredményétől függően a jelenleg hiányzó törvényi feltételek megteremtését követően születik döntés, s érdemi intézkedés. Ehhez képest, egy héttel később Kamarás Zoltán már konkrét tényekről ír a váci cég vezetésének. Az érdekképviseletek fel is tették a kérdést, mi lesz akkor, ha a folyamatban lévő vizsgálatok eredménye nem támasztja alá a vállalatcsoportok tőzsdeképességét. Végül megjegyzik, hogy információik szerint az állami és részben állami tulajdonú regionális vízmű zrt.-k Új tulajdonosi programba kerüléséről, a szervezetek integrációjáról nem született kormánydöntés.
Megkerestük tegnap az MNV Zrt.-t, hogy megtudjuk, igaz-e, hogy az öt – ma még többségi vagy teljes egészében állami tulajdonban lévő – vízműcéget két nagy vállalatcsoportba szervezik át, előkészítve ezzel a társaságok tőzsdei bevezetését.
Száraz Gábor szóvivő meglepetésünkre nem tudott az ügyről. – Ez egy szabályozási kérdés: ha a Pénzügyminisztériumban az a döntés születik, hogy ezeket a társaságokat be kell vezetni a tőzsdére, és ehhez szükséges a cégek szétbontása vagy átalakítása, akkor az MNV Zrt. hivatalos tájékoztatást kap erről, és végre fogja hajtani a feladatot – fogalmazott Száraz, hozzátéve, nem tud arról, hogy ez a feladat házon belül lenne.
Érdemes újra megemlíteni, hogy több mint egy hónappal ezelőtt az MNV Zrt. ügyvezető igazgatója már kész tényként közölte az öt cég összevonását és a két majdani vállalatcsoport tőzsdei bevezetését.
Száraz Gábor a Pénzügyminisztériumhoz irányította lapunkat, ám a tárca szóvivője rövid válaszában kijelentette, jelen pillanatban is folyik az Új tulajdonosi program előkészítése. – Az Új tulajdonosi program érinti a regionális vízműveket, ahogy ezt már a program indulásakor, majd azt követően többször bejelentettük – tette hozzá.
Tomori Pál, a váci Fidesz– KDNP frakcióvezetője megdöbbenéssel értesült arról, hogy a váci székhelyű DMRV Zrt.-t megfosztják önállóságától, leánytársasággá minősítik, és az ÉRV Zrt.-hez csatolják. Úgy látja, az ivóvíz-szolgáltatást még akkor is állami, illetve magyar köztulajdonban kell tartani, ha esetleg veszteségesnek mutatják ki. Szerinte mindenképpen meg kell akadályozni a cégek összevonását és privatizálását. – A víz alapvető, a jövőben egyre jobban felértekelődő nemzeti stratégiai pont, ha a vízműveket egyesítik, minden további manipuláció is megvalósíthatóvá válik – fakadt ki az ellenzéki politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.