Nyilvánosak a Hézag dokumentumai

Közzétette tegnap a hvg.hu a Hézag fedőnevű titkos nyomozás, továbbá az olajügyek kivizsgálására létrehozott parlamenti vizsgálóbizottság jegyzőkönyvének anyagát. A dokumentumok teljes mértékben alátámasztják Kiss Ernő dandártábornok, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori vezetőjének állításait, amelyek szerint Draskovics Tibor, a pénzügyi tárca akkori közigazgatási államtitkára és helyettese, Csobánczy Péter „direkt módon, levélben és távbeszélőn adott utasításokkal kötelezték a VPOP-t egy jogsértő határozat meghozatalára”.

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több VPOP-s vezető tisztségviselőben, akik az ügyben ismeretekkel rendelkeznek, felháborodást váltott ki az, hogy a jövedéki bírságok kiszabásában a legfőbb- ügyész-helyettes utasítására a törvény betartására törekedtek, viszont ez ügyben (a név törölve) államtitkár és (a név törölve) helyettes államtitkár direkt módon távbeszélőn adott utasításokkal kötelezte a VPOP-t jogsértő határozat meghozatalára számukra érthetetlen okok miatt – áll abban az 1996. május 24-én keltezett jelentésben, amelyet Dezső Gyula rendőr ezredes írt a „Q8”-ügy részleteiről Kuncze Gábor akkori belügyminiszternek.
Ismert, Kiss Ernő dandártábornok, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság (KBI) egykori vezetője a hvg.hu internetes portálnak azt nyilatkozta, hogy Horn Gyula miniszterelnök állíttatta le a Draskovics Tibor, a Pénzügyminisztérium akkori közigazgatási államtitkára ellen 1996-ban folytatott titkos nyomozást. A Hézag fedőnevű akció Draskovics és helyettese, Csobánczy Péter ellen folyt, aki beosztásából adódóan felügyelte a vám- és pénzügyőrséget, amely szervezet kiszabta a 85 millió forintos büntetést a Kuwait Petroleum Hungary (Q8) Ltd.-re, mert a társaság hajdúszoboszlói töltőállomása nem rendelkezett engedéllyel jövedéki termék forgalmazására. Kiss elmondta, a bírság kiszabása után a Q8 több fórumon is tiltakozott a döntés ellen, ám a VPOP az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a Legfelsőbb Bíróság és a Legfőbb Ügyészség állásfoglalásai ismeretében elutasította a vállalkozás beadványait. Ennek ellenére végül mégis százezer forintra mérsékelték a büntetési tételt, Kiss Ernő szerint azért, mert Draskovics és helyettese „közbenjártak a cég érdekében”. Ennek alapján az ORFK gazdaságvédelmi főosztályán úgy látták, felmerült a gyanú, hogy a minisztérium vezető beosztású emberei hivatali visszaélést követtek el. Miután a KBI – állítólag Horn utasítására – megszüntette a nyomozást, megkezdődött az ügy politikai rendezése, ami végül sikerült is egy törvénymódosítással. A tábornok közölte, hogy az MSZP-s Haller Zoltán és Miklós László javaslatai „mondhatni, egyenesen a Q8-ügyre voltak szabva”, a bírság mértékét ötvenezer és ötszázezer forint között határozták meg azon cégek vonatkozásában, amelyek nagykereskedelmi engedéllyel folytattak kiskereskedelmi tevékenységet.
A tegnap közzétett dokumentumokban arra is fény derült, hogy a VPOP-nál nem értették, hogy a vámhivatalnak miért kellett a Q8 javára dönteni. – Ez amiatt is érdekes, hogy ekkor már (a név törölve) úr előtt is ismeretes volt, hogy e tárgykörben az ÁSZ, a Legfőbb Ügyészség és a Legfelsőbb Bíróság egyöntetűen a VPOP jogértelmezésével ért egyet – áll az 1996. december 21-én keltezett, „az operatív feldolgozás lezárásáról” szóló határozatban. Ebből kiderül, hogy a „közbenjáró” azzal indokolta utasítását, hogy a jövedéki törvény bevezetése váratlanul érte a piaci szereplőket, és mivel a törvény az ilyen magatartások vonatkozásában nem tartalmaz a méltányosság gyakorlására alapot adó normákat, a jogszabály megsértőivel szemben olyan aránytalanul súlyos jogkövetkezményeket kellene alkalmazni, amelyek csak egy stabilan kialakult jövedékkereskedelmi piacon fogadhatók el.
Draskovics Tibor egyébként közleményben reagált a tábornokkal készült interjúra, amelyet a becsületét súlyosan sértő, alaptalan rágalmakat és sejtéseket tartalmazó írásnak minősített. A cikkben szerinte a közvélemény előtt már jól ismert történetet melegítenek fel, amelynek az esetleges büntetőjogi összefüggéseit a rendőrség annak idején megvizsgálta, megállapítva, hogy semmi egyébről nincs szó, mint jogértelmezési vitáról. Az igazságügyi és rendészeti miniszter akkor kiemelte: mindenkinek a törvény előtt kell felelnie, aki becsületét csorbítani kívánja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.