Másfél évtizede, 1992-ben az akkor állami tulajdonban levő Buszesz részvénytársasággá alakult, amelynek többségi tulajdonosa az osztrák Mautner Markhof konszern lett. A cég alig került osztrák kézbe, máris azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy összetűzésbe került a környékbeli lakossággal. Az érintett óbudaiak nehezményezték, hogy a vállalat termékeit szállító kamionok óriási zajjal közlekednek, és szennyezik a levegőt is. A lakók az ellen is tiltakoztak, hogy a cég egyes gépei hangosan működnek, zavarva őket az alvásban, pihenésben. A társaság és a környékbeliek közti ellentét később feloldódott, de a vállalat ügye csak tavaly jutott nyugvópontra: a cég ugyanis 2007. szeptember 10-től, 15 év után újra magyar, ezúttal már magánkézben van.
A tavaly hazai tulajdonba viszszakerült Buszesz Élelmiszer-ipari Zrt. és a Buszesz Ecet Zrt. a Queen Drinks vállalatcsoport tagja. Az Aquarius-Aqua Kft. a Buszesszel együtt immár a magyar ásványvíz- és üdítőitalipar-volumen második legnagyobb szereplője. – A veszteség közeli helyzetből egyértelműen az hozott ki bennünket, hogy immár számíthatunk a testvérvállalat jól működő értékesítési csapatára is, és lényegesen nagyobb önállóságot élvezünk, mint az osztrák időkben – mondta Zentai László, a Buszesz Zrt. elnök-vezérigazgatója, hozzátéve: a talpra állásban sokat segített az is, hogy az új magyar tulajdonosokkal – már csak a közös nyelv miatt is – könnyebb kommunikálni, mindig elérhetők, amely bizonyos döntések esetében létfontosságú lehet. Segített a Buszesznek az is, hogy a tulajdonosváltással exportpiacokhoz jutott, amely tovább bővítette a vállalat lehetőségeit, ennek köszönhető, hogy ez év első félére az export megháromszorozódott.
A cég azonban a továbblépés miatt szükséges fejlesztések miatt, költözni kényszerül Óbudáról, és a termelőkapacitását a Pest megyei Albertirsára teszi át. A kerületi önkormányzat ugyanis csak a humanizált technológiákhoz járul hozzá, és bár a lakók ma már nem tiltakoznak látványosan a cég működése ellen, de mindenki abban érdekelt, hogy a környéken nyugalom és csend honoljon. A Buszesz Zrt. elnök-vezérigazgatója is elismerte, letelt annak az ideje, hogy a város közepén zajos technológia működjön. Hozzátette: az szólt Albertirsa mellett, hogy ott megközelítőleg ugyanolyan vizet lehet fakasztani, mint az Óbudai Gyémánt.
A döntés miatt a közelmúltban a Buszesz mai telephelye is gazdát cserélt, a cég már csak bérli az általa használt ingatlanokat. S hogy mi lehet az óbudai ásványvíz, illetve a terület sorsa? Ivántsy Gábor, az új tulajdonos cégcsoport-projektigazgatója elmondta, vegyes felhasználásra törekednek: a többféle igény kielégítésére alkalmas területen irodaházak és lakóépületek épülhetnek, szálloda létesülhet. Arra , hogy épülhet-e a területen fürdőkomplexum, azt válaszolta, nem tud ilyen tervekről.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál