Cséfalvay: Nem látni a mai fejlesztéseket

2008. 09. 04. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkértük Cséfalvay Zoltánt, az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem gazdaságföldrajz- professzorát, hogy hasonlítsa össze a Széchenyi-tervet és az elmúlt hat év központi fejlesztéseit. A közgazdász elmondta, alapvető különbség, hogy mások a források nagyságrendjei. – A Széchenyi-terv forrása évente 300 milliárd forint volt, ehhez képest az utóbbi években 600–800 milliárd forint érkezik az Európai Unióból – fogalmazott Cséfalvay, hozzátéve, ebben rejlik egy másik különbség is, hiszen az Orbán-kormány idején teljes egészében magyar költségvetési pénzekből folytak a fejlesztések, míg manapság külső forrásokra támaszkodva fejlesztenek.
További lényeges különbség, hogy a Széchenyi-tervnél a támogatások intenzitása átlagosan 50 százalék volt, ami azt jelenti, hogy a pályázó és az állam nagyságrendileg egyenlő részt vállalt egy-egy beruházás finanszírozásában, amely igen nagy kockázatvállalás a fejlesztő részéről. Minden akkori fejlesztés komoly saját forrást igényelt.
– Az uniós források esetében a támogatások intenzitása felmehet akár 85 százalékra – mutatott rá a professzor, aki szerint ez korrupcióra lendít, már-már felhívás keringőre. – A korrupció ebbe a rendszerbe bele van építve – tette hozzá.
Ami a hatékonyságot illeti, a közgazdász szerint a Széchényi-terv egyik alapfilozófiája az volt, hogy az állam néhány ponton segített, olyan pontokon, amelynek fejlesztése további beruházásokat ösztönzött. Példaként említette a gyógyturizmust, ahová 50 milliárd forint ment, s ennek láthatjuk az eredményét. Úgy véli, az akkor elindult fejlesztések tartják fent a hazai turizmust. – Ezzel szemben a mostani fejlesztésekkel az a probléma, hogy nem igazán azokat a célokat követi, amelyek egy felzárkózó országnak fontosak, hanem nagyon erősen ragaszkodik az uniós irányelvekhez, amelyeket nem nekünk találtak ki – jegyezte meg Cséfalvay Zoltán. – Elég csak arra gondolni, hogy az uniós pályázatok esetében az jár a legjobban, aki mozgáskorlátozott, roma hölgyet alkalmaz, mert akkor minden uniós elvárás teljesül. Túl sok pénzt fordítunk humán erőforrás-fejlesztésre, hatás nélküli átképzésekre – tette hozzá. Szerinte az évi 600–800 milliárd forint uniós pénz nem látszik, nincs hozadéka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.