Esélytelen kistelepülési gyerekek

Tizennyolcezer somogyi gyerek közül tizenegyezer olyan iskolába jár, amely 2013-ig semmiféle támogatásban sem reménykedhet – mondta tegnap a somogyi polgármesterek kaposvári gyűlésén Gelencsér Attila megyei közgyűlési elnök. A demonstratív összejövetelre meghívott és harcos iskolavédő Puskás Imre, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke arra figyelmeztetett: társadalmi katasztrófához vezethet a dél-dunántúli régió kistelepülési iskoláinak megszűnése.

2008. 09. 28. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az baj, hogy települések egész sora maradt ki a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács iskolafelújítási pályázatából, hanem, hogy a testület a kétszer két éves akcióterv huszonkétmilliárd forintos támogatásából húszmilliárdot egyszerre osztott szét. Mi lesz ezek után azokkal az iskolákkal, amelyek 2013-ig nem számolhatnak semmiféle támogatással? Somogy 245 iskolája közül hetvennyolcnak jut majd pénz fejlesztésre, százhatvanhatnak viszont nem – kezdte a megyei helyzet ismertetését Gelencsér Attila fideszes közgyűlési elnök.
Tolnai kollégája, Puskás Imre (Fidesz–KDNP), a kis iskolák védelmére szerveződött polgármesteri mozgalom egyik motorja úgy fogalmazott: a kistelepülések iskolavesztése társadalmi katasztrófához vezethet. – Ahol megszűnik az iskola, ott néhány évtized múlva már csak nyugdíjasok és szociális segélyre szorulók élnek – figyelmeztetett. Puskás a politikai alapon szétosztott iskolafelújítási pénzekre utalva megjegyezte: akik döntöttek a támogatásról, bizonyára abban reménykednek, hogy 2010-ben majd szalagokat vághatnak át, szépen felújított iskolákat avathatnak.
– Nyíljanak meg újabb források is – szorgalmazta több előadó és felszólaló. Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere a regionális fejlesztési tanács „eszetlen módon történt pályázati kiírásáról” beszélt, és nemzeti büdzséből történő iskolafelújítási forrást szorgalmazott. Gruber Attila, a siófoki körzet fideszes országgyűlési képviselője azt mondta: az iskolaelsorvasztások után végképp nincs esélyük a vidéken élő embereknek.
– Rossz az a politika, amelyik nem ad egyenlő esélyt a fiataloknak – szögezte le Siófok fideszes polgármestere. Balázs Árpád arra intett: pályázatokat csak tisztességes, korrekt játékszabályok alapján szabad elbírálni és odaítélni.
A tanácskozáson részt vevő Lamperth Mónika, az MSZP elnöki kabinetvezetője oktatásfejlesztési tanácsokkal igyekezett ellátni a jelenlévőket. – Tegyük tisztába a dolgokat, és nézzünk szembe a szociológiai tendenciákkal, a kistelepülések népességének fogyásával – fogalmazott a kaposvári országgyűlési képviselő. Majd a Tolna megyei közgyűlési elnök mondandójára utalva kifogásolta, hogy Puskás Imre a „szakmai ösvényről letért a politikaira”. Az ex-önkormányzati miniszter újabb pályázati támogatások bejelentésével húzta el a mézesmadzagot a jelenlévők előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.