Nem az baj, hogy települések egész sora maradt ki a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács iskolafelújítási pályázatából, hanem, hogy a testület a kétszer két éves akcióterv huszonkétmilliárd forintos támogatásából húszmilliárdot egyszerre osztott szét. Mi lesz ezek után azokkal az iskolákkal, amelyek 2013-ig nem számolhatnak semmiféle támogatással? Somogy 245 iskolája közül hetvennyolcnak jut majd pénz fejlesztésre, százhatvanhatnak viszont nem – kezdte a megyei helyzet ismertetését Gelencsér Attila fideszes közgyűlési elnök.
Tolnai kollégája, Puskás Imre (Fidesz–KDNP), a kis iskolák védelmére szerveződött polgármesteri mozgalom egyik motorja úgy fogalmazott: a kistelepülések iskolavesztése társadalmi katasztrófához vezethet. – Ahol megszűnik az iskola, ott néhány évtized múlva már csak nyugdíjasok és szociális segélyre szorulók élnek – figyelmeztetett. Puskás a politikai alapon szétosztott iskolafelújítási pénzekre utalva megjegyezte: akik döntöttek a támogatásról, bizonyára abban reménykednek, hogy 2010-ben majd szalagokat vághatnak át, szépen felújított iskolákat avathatnak.
– Nyíljanak meg újabb források is – szorgalmazta több előadó és felszólaló. Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere a regionális fejlesztési tanács „eszetlen módon történt pályázati kiírásáról” beszélt, és nemzeti büdzséből történő iskolafelújítási forrást szorgalmazott. Gruber Attila, a siófoki körzet fideszes országgyűlési képviselője azt mondta: az iskolaelsorvasztások után végképp nincs esélyük a vidéken élő embereknek.
– Rossz az a politika, amelyik nem ad egyenlő esélyt a fiataloknak – szögezte le Siófok fideszes polgármestere. Balázs Árpád arra intett: pályázatokat csak tisztességes, korrekt játékszabályok alapján szabad elbírálni és odaítélni.
A tanácskozáson részt vevő Lamperth Mónika, az MSZP elnöki kabinetvezetője oktatásfejlesztési tanácsokkal igyekezett ellátni a jelenlévőket. – Tegyük tisztába a dolgokat, és nézzünk szembe a szociológiai tendenciákkal, a kistelepülések népességének fogyásával – fogalmazott a kaposvári országgyűlési képviselő. Majd a Tolna megyei közgyűlési elnök mondandójára utalva kifogásolta, hogy Puskás Imre a „szakmai ösvényről letért a politikaira”. Az ex-önkormányzati miniszter újabb pályázati támogatások bejelentésével húzta el a mézesmadzagot a jelenlévők előtt.
Itt van minden fontos információ a temetők nyitvatartásáról