Kevés az esély a változásra

Nem tudják a szakmai szervezetek vezetői, hogy milyen forrásból kívánja a kormány megvalósítani az új egészségpolitikai koncepciót. Így kérdésesnek tartják, hogy egyáltalán megvalósul-e majd valami a népegészségügyi program megújítására, a háziorvosi rendszer megerősítésére, a kórházi és a szakrendelői finanszírozás növelésére tett újabb ígéretekből. A napokban járt le egyébként az a határidő, amíg véleményezhették az Egészségügyi Minisztérium vitaanyagát.

2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen több mint nyolcvan szakmai, illetve civil szervezet s körülbelül félszáz magánszemély küldte el észrevételeit és javaslatait a Biztonság és partnerség címet viselő vitaanyagról a szaktárca internetes oldalára, tájékoztatott a minisztérium sajtóosztálya. A kormányzati portálra is érkezett ezenfelül néhány tucatnyi reakció. – A beérkezett szöveg összesen mintegy hatszáz oldalt tesz ki. Jelenleg zajlik ezek feldolgozása – közölték az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályán, ahol egyelőre nem tudtak felvilágosítást adni arról, melyek voltak a leggyakoribb észrevételek, illetve kifogások.
– Miután a tárca vitaanyagában az olvasható, hogy a javaslatokat a konvergenciaprogram keretein belül kell megvalósítani, meglehetősen kétségesnek tartjuk a várható eredményeket – fogalmazott lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hangsúlyozta: az egyik legfontosabb teendő az ágazatban a humánerőforrás helyzetének stabilizálása, hamarosan ugyanis rendkívül súlyos gondokat okoz majd a létszámhiány. Nincs elegendő orvos és ápoló, ezért nem várhat a bérfelzárkóztatás. A másik halaszthatatlan teendő a kórházi finanszírozás korrekciója. Varga kiemelte azt is, hogy át kell tekinteni az egyes beavatkozások finanszírozási értékét, hogy azok minél inkább közelíthessenek a valódi bekerülési költségekhez. – Hiába fogalmazza meg a vitaanyag ezeket a terveket általánosságban, megfelelő forrás nélkül a megvalósítás aligha lehet sikeres – mondta, majd hozzátette: tagjaik közül sokan kifogásolták azt is, hogy kevés a konkrétum az anyagban.
*
Ismert, nem sokkal kinevezése után kérte fel Székely Tamás tárcavezetőt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, hogy készítsen javaslatot az egészségbiztosítási rendszerben, illetve az ágazat más területein szükséges változtatásokról.
Az anyagban szerepel többek között, hogy némiképp átalakítanák az egészségbiztosító szervezetét – regionális és területi egységeket hoznának létre –, igaz, a biztosítási rendszer alapjait nem változtatnák meg. Erre szinte senki sem számított, hiszen aligha tudtak volna a szocialisták parlamenti többséget szerezni egy ilyen átalakításhoz azután, hogy az akkor még koalíciós partner SZDSZ javaslatait megbuktatták. A dokumentumban olvasható az egészségbiztosító ellenőrzési funkciójának erősítése, illetve a szabad szerződéskötési gyakorlat megvalósítása is. Ez utóbbiról azonban még mindig nem tudni részleteket. A másik fontos terület a népegészségügyi programok megújítása, illetve a háziorvosi rendszer megerősítése.
A Magyar Orvosi Kamara is véleményezte az új egészségügyi koncepciót. Éger István, a köztestület elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: néhány jó elvi megállapítás, javaslat szerepel a miniszter által készített koncepcióban, de a konvergenciaprogram mellett ezeket megvalósíthatatlannak tartják. – Nem látjuk, hogy ezekre miből lesz majd pénz – fogalmazott. Éger kifejtette: úgy tűnik, a kormány megint nem gondolja komolyan az ágazat helyzetének javítását. Az anyagban szereplő javaslatok ugyan nem reformértékűek, de – ez nem baj –, hiszen a legfontosabb gondokat próbálják meg orvosolni. Nem reformokra van elsősorban szükség, hanem arra, hogy működtessék az ágazatot.
– Sajnálattal vettük tudomásul, és megdöbbentőnek tartjuk, hogy a gyógyszertárakról egyetlen szó sem esik az anyagban. Pedig úgy látjuk, hogy a népegészségügyi programban megkerülhetetlen volna a patikusok szerepe – fogalmazott Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. A szakember úgy látja: számos problémával azonnal foglalkoznia kellene a kormánynak. – Az elmúlt években elkövetett hibák korrekciója és a biztonságos működéshez szükséges források biztosítása nem várathat magára – szögezte le Horváth Tamás. A kamara elnöke példaként említette a régóta változatlan és rossz rendszerű árrés kérdését, illetve a kistelepülési gyógyszerellátás gondjainak megoldását.
A Nemzeti Egészségügyi Tanács is véleményezte az anyagot, s többé-kevésbé ugyanarra a következtetésre jutott, mint a már idézett szakmai szervezetek. Az Egészségügyi Minisztériumnak küldött válaszuk szerint a testület tagjai nem értenek egyet azzal, hogy a konvergenciaprogram részeként, illetve az egészségügy jelenlegi GDP-részesedése mellett megvalósítható-e a programban rögzített célkitűzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.