A miniszter botrányt kavart

Felháborodottan távoztak tegnap a Balaton Fejlesztési Tanács Siófokon tartott rendkívüli üléséről a szervezet tagjai. Szabó Pál közlekedési és hírközlési miniszter ugyanis csaknem minden felvetett fejlesztési tervre, illetve programra nemet mondott.

2008. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok problémát okoz a Balaton megközelítése, a fővárostól Siófokig kétórás a vonatút, romlott a térségben közlekedő intercity állapota, kedvezőtlen a menetrend, s egy nap is kell a tó körbeutazásához – sorolta az üdülőkörzet infrastrukturális gondjait Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, majd a fejlesztési tervek között a regionális vasúttársaság megvalósítását, a második, Badacsony és Tihany között közlekedő kompjáratot és a kerékpárutak pihenőhelyeinek kialakítását vetette fel. Mondandójára Szabó Pál, a közlekedési tárca vezetője reagált, akinek a válaszát a jelenlévők időnként felháborodást jelző közbeszólásokkal szakították meg. A miniszter ugyanis kifejtette: nincs realitása a balatoni térségi vasúttársaságnak, mert kétséges az életképessége, a MÁV-nak és a közlekedési tárcának most a szárnyvonalak megtartása jelenti a legnagyobb gondot.
*
A térségi vasúttársasági modellnek egyébként is komoly szakmai és gazdasági akadályai vannak – fűzte hozzá Szabó Pál miniszter. Forrás egyelőre csak egy siófoki körforgalom kialakítására van, a második balatoni komp ötmilliárdos fedezete viszont nem szerepel a közlekedési tárca költségvetésében. A tó vasútállomásainál kialakítandó kerékpáros pihenőhelyekről Szabó kifejtette: a tíz állomás megvalósításához százmillió forintra volna szüksége a MÁV-nak.
A közlekedési tárca vezetőjének mondandóját egyet nem értő morajlás követte. Suchman Tamás úgy reagált az elhangzottakra, hogy a minisztert láthatólag nem készítették fel kellően munkatársai a balatoni fejlesztések forrásigényével, illetve forrásmegosztási terveivel kapcsolatban. Balázs Árpád, a Balatoni Szövetség elnöke szerint a felvetett problémák egyikére sem tudott pozitív választ adni Szabó Pál. Felkészületlen volt, régi, lejárt szlogeneket használt, másrészt nem volt eléggé empatikus a gondokkal kapcsolatban.

Megvezetik a polgármestereket. Kifejezetten rosszak, irracionálisak, bonyolultak, zavarosak és többféle értelmezésre adnak lehetőséget a pályázati útmutatók – áll abban a levélben, amelyet tájékoztatásként Suchman Tamáshoz, a Balaton Fejlesztési Tanács szocialista elnökéhez juttatott el Balázs Árpád siófoki polgármester, a tóparti önkormányzatokat képviselő Balatoni Szövetség elnöke. A polgármesterek egyrészt azt sérelmezik, hogy alkalmazhatatlan felkészítést kapnak az Új Magyarország fejlesztési tervhez benyújtható pályázatokhoz, másrészt követelik, hogy a pécsi Európa kulturális fővárosa programot ne a „Balaton déli partjának megnyomorításával finanszírozzák”.
Rossz iskolába íratták be a balatoni polgármestereket. Ahelyett hogy azt tanítanák nekik a tréningeken, hogy miként kell jól pályázni, olyan ismeretekkel traktálják őket, amelyeket nem tudnak hasznosítani az Új Magyarország fejlesztési terv kínálta pályázatokhoz. „A pályázatok előkészítése során több esetben kaptunk felkészítést olyan támogatásra, amelynek benyújtására nem vagyunk jogosultak. A folyamatos kapcsolattartás ellenére előfordult, hogy az előkészített pályázat beadása előtti utolsó megbeszélésen derült ki, hogy a pályázó nem jogosult a támogatásra” – áll Balázs Árpád levelében.
„A pályázati útmutatók kifejezetten rosszak, irracionálisak, bonyolultak, zavarosak, megfogalmazásaik többféle értelmezésre adnak lehetőséget. Ezekben a kérdésekben a fejlesztési ügynökség munkatársainak tájékoztatása és a bírálók szakértői álláspontja eltér egymástól. Sok esetben a mentorok sem tudnak megfelelő választ adni felvetéseinkre, ami miatt a pályázatok elutasítását jogtalannak tartjuk” – folytatódik a Balatoni Szövetség elnökének levele. Balázs Árpád azt is kifogásolja, hogy a kifejezetten balatoni pályázatokhoz szükséges ötvenszázalékos önrész irreálisan magas. „A nehéz gazdasági helyzetben lévő önkormányzatok ezt nem tudják finanszírozni” – érvel az elnök. Balázs úgy látja továbbá, hogy a fejlesztések utólagos finanszírozásának indokolatlan elhúzódása megfizethetetlen kamatterhet ró az egyébként is nehéz helyzetben lévő önkormányzatokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.