Kovács Borbáláék a teleki roma telepen laknak. Az ő férjét, Nyári Zoltánt verte össze bizonyos Kovács Sándor. Az öt osztályt végzett asszony a tettlegességig fajuló családi viszály történetét így foglalja össze:
– Úgy kezdődött tavaly télen, hogy a fiamat kékre-zöldre verte Nyári tizenhárom éves fia, a Roland, aztán az utcán Brigittának és a testvérének is nekiestek. Mi kolompárok vagyunk, a beásokkal nincs bajunk, egymással annál több. Október 11-én jött a hadüzenet Kovács Sándortól. Azt üzente: eltöri Zoli kezét-lábát. Harmadnapra vasvillával, bokszerrel esett neki, azóta mi is félünk, meg a gyerekeink is nagyon félnek. Most a buszmegállóhoz megyünk, mert jönnek haza az iskolából.
Amikor azt kérdezem tőle, miért is állnak háborúban a sógorával, azt válaszolja: azért, mert egy szabálytalan építkezés miatt feljelentették őket. Akkor esküdött bosszút. „Mi lóval meg disznóval üzletelünk, abból élünk, a többször is büntetett Kovács Sándor viszont nem dolgozik. Sose dolgozott. Ő meg a tizennégy tagú családja abból él, amit a férfi ki tudja, honnan, leginkább fémből szed össze, meg a gyerekek után kapott családi pótlékból.” – El kell költözniük Kovács Sándoréknak a faluból, úgy tudom, a jövő héten dönt a száműzetéséről az önkormányzat – ad hangot reményeinek Kovács Borbála.
Eközben egy sárga Suzuki zúg el mellettünk. – Látta, hányan ültek benne? – mutat a roma telep felé robogó kocsira Borbála. – Kovács Sándor vezeti. Azért nem állt meg itt, mert látta, hogy idegenek várakoznak a buszmegállóban – magyarázza. Igaza volt Kovács Borbálának. A „száműzetés” előtt álló népes roma família fejét, a „teleki rémként” emlegetett Kovács Sándort végül nem is sikerül megtalálnunk a faluban.
Hári László, Teleki polgármestere így vázolja a helyzetet: – Tizenöt felnőttből nem lehet polgárőrséget szervezni. A falu kétszáznegyven lakójából tizennégy családban él a nyolcvan roma. Egyébként ne gondolja, hogy ők a legszegényebbek, de közülük kerülnek ki a betöréses lopások tettesei. Retteg a falu, habár nem a többséget veszélyezteti a kisebbség. A romák egymást közt háborúznak, a gyerekeik sincsenek biztonságban. Ezért kértem egy hete, a legutóbbi összecsapás után fokozott rendőri felügyeletet a siófoki kapitányságtól. Az alig több mint tucatnyi iskolást Kötcsére, Balatonszárszóra vagy a siófoki kisegítő iskolába szállító buszra reggelenként rendőri biztosítás mellett lépnek fel a gyerekek, és rendőrök vigyázzák őket a megérkezéskor is.
A Kovács Borbála által emlegetett „száműzetésről” megtudjuk: a békesség érdekében e héten várhatóan arról dönt Teleki képviselő-testülete, hogy Kovács Sándoréknak ki kell költözniük az önkormányzati tulajdonú házukból, sőt ha hajlandóak másik faluba menni, lelépési pénzt is kapnak. Megoldás tehát nincs, csak problémaexport…
A polgármester szerint a történtek a munkanélküliségre, a megélhetési gondokra, a szegénységre vezethetők vissza. A falu egyetlen munkáltatója néhány ember időszakos foglalkoztatásával maga az önkormányzat. Hári állítja, nincs visszatartó ereje a lopásért, a betörésért kiszabható büntetéseknek, bármit lehet csinálni, lopni, betörni, súlyos testi sértést okozni. Úgy látja, az önkormányzat tehetetlen, és attól tart, előbb- utóbb tragédiába torkollik a most még „csak” a cigányok között folyó véres viszály.
Somogy rendőrfőkapitánya szerint nem lehet pénzkérdés a Telekibe kért fokozott rendőri jelenlét. Mergancz Sándor ezredes kérdésünkre azt válaszolta: amíg és ahol a közbiztonság megköveteli, ott – miként Telekiben – biztosítják a gyakoribb járőrözést.
Szombaton – a múlt hét végén ez munkanap volt – több mint fél órát kellett válni az iskolabuszra, mert mint kiderült, Balatonföldvár és Szárszó között meghibásodott a teleki járat, és új járművet kellett kérni a siófoki Volán-telepről. Ezúttal egyébként csak a roma gyerekek szülei álltak a megállóban, a rendőrök alighanem azt gondolták, tanítási szünet van.
Mindenszentek - Fokozott óvatosságra intenek a mentők